ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου: 68-63

19/11/2012

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη και τέταρτη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 68-63 του Κολοσσού Ρόδου στο PAOK Sports Arena. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο, συνάντησε σημαντικές δυσκολίες μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με 8-11, ο McGrath με τρίποντο ισοφάρισε 11-11 και το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με 20-17. Ο κολοσσός με σερί 0-5 πήρε ξανά το προβάδισμα με 20-22, αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και με σερί 8-0, το σκορ έγινε 28-22 και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 9 πόντους (31-22, στο 13΄). Ο ΠΑΟΚ προς το τέλος του ημιχρόνου άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά, η οποία έφτασε στο +11 (44-33).

Ο Κολοσσός προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και μείωνε σταδιακά το σκορ, πλησιάζοντας ως τους τρεις πόντους (53-50), αλλά ο McGrath με καλάθι και συμπληρωματική βολή έδωσε «αέρα» έξι πόντων (56-50) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο μόλις 24 πόντους, όσους είχε στην δεύτερη περίοδο του αγώνα και συνάντησε πολλές δυσκολίες. Ο Κολοσσός ισοφάρισε 58-58, αλλά ο William Hatcher που δεν είχε πετύχει πόντο ως τότε, «μίλησε» στα τελευταία λεπτά και με 6 πόντους, αλλά και ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη…

Τα Δεκάλεπτα: 20-17, 44-33, 56-50, 68-63

ΠΑΟΚ: Hatcher 6, Κασελάκης 3 (1), Χαραλαμπίδης 13 (1), McGrath 14 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 8, Καλλές, Νικολόπουλος, Χαριτόπουλος 12 (1).

Κολοσσός Ρόδου: Τεωργαλλής, Κουμπούρας 10 (2), Haten 12 (1), Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 13 (1), Dendy 5 (1), Dollard 4, Langford 11 (3), Δανάς.