Καβάλα – ΠΑΟΚ: 70-91

11/11/2012

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε όλα τα δεδομένα και νίκησε την Καβάλα με το εντυπωσιακό 91-70. Ηταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα και επιτεύχθηκε μετά από εξαιρετική απόδοση της ομάδας, που στο δεύτερο 20λεπτο, καθήλωσε τον αντίπαλο και από το -10 βρέθηκε μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο +10 και επέβαλλε πλήρως το παιχνίδι του.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 2-8 με 2/2 τρίποντα από McGrath και Hatcher, αλλά η Καβάλα απάντησε με σερί 13-0 και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 15-8. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το δικό του σερί 9-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με 15-17, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας την πρωτοπορία με 21-19.

Με τρίποντο του Δέδα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-22, η Καβάλα απάντησε με νέο σερί 7-0 και το σκορ έγινε 28-22. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης πήρε χρόνο συμμετοχής μετά από καιρό χωρίς να είναι απόλυτα έτοιμος, ενώ στάθηκε και άτυχος καθώς τα πρώτα τρία σουτ του «μπήκαν και βγήκαν» από το καλάθι. Ο ΠΑΟΚ πάντως με νέο τρίποντο του Δέδα ισοφάρισε 32-32, αλλά προς το τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων (51-41), με τους Γκαγκαλούδη και Μανωλόπουλο να κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά σε αυτό το διάστημα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ωστόσο καταπληκτικός στην τρίτη περίοδο. Παίζοντας άμυνα ζώνης, με την ίδια πεντάδα (Hatcher, McGrath, Κασελάκης, Μαργαρίτης, Παπαδόπουλος) και με ένα εντυπωσιακό σερί 27-7, ο ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι και από το -10 του ημιχρόνου, βρέθηκε στο +10 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ξεκινώντας μάλιστα με σερί 5-0 στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά στο +15 (73-58). Η διαφορά έφτασε αναπόφευκτα και στους 20 πόντους (60-81) και ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 51-41, 58-68, 70-91

ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος, Καλαμπάκας 1, Μανωλόπουλος 18 (4), Στυλιανού, Στεφανίδης 3, Grundy 6 (1), Βελισσαρίου, Mitrovic 7 (1), Γκαγκαλούδης 20 (2), Kristevski 2, Coleman 13, Iliev.

ΠΑΟΚ: Hatcher 22 (6), Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 5 (1), McGrath 15 (3), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 9, Παπαδόπουλος 15, Νικολόπουλος 2, Καλλές, Χαριτόπουλος 11.