ΠΑΟΚ – Περιστέρι: 83-68

03/11/2012

Την δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε με 83-68 του Περιστερίου στο PAOK Sports Arena, για την 4η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου συνάντησε αρκετά προβλήματα από το Περιστέρι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με εντυπωσιακή απόδοση στο τελευταίο μισό της τρίτης περιόδου, άνοιξε την διαφορά και έφτασε στη νίκη, με πρώτους σκόρερ τους William Hatcher και Donnie McGrath.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ σε όλη σχεδόν την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν ισόπαλο 19-19 και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά (43-41) στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά με την έναρξη της τρίτης περιόδου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 48-50 μετά από ένα τρίποντο του Παπαντωνίου. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακή και άμεση, καθώς με σερί 16-0 προηγήθηκε 64-50 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πλέον ασταμάτητος και έφτασε την διαφορά ως τους 20 πόντους (75-55), ολοκληρώνοντας την καλή του εμφάνιση με μία άνετη επικράτηση., στο δεύτερο μισό του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε εντυπωσιακό ποσοστό στα τρίποντα (12/26), επικράτησε στα ριμπάουντ (38 έναντι 29), αλλά και σε όλες τις άλλες κατηγορίες της στατιστικής…

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-41, 64-50, 83-68.

ΠΑΟΚ: Hatcher 19 (4), Κασελάκης 5 (1), McGrath 19 (5), Θεοδωράκος 2, Τσαϊρέλης 9, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 4, Νικολόπουλος, Καλλές 5, Αμπαράς, Χαριτόπουλος 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 11 (1), Κομποδιέτας 3, Thorne 11 (2), Κανονίδης 7 (1), Jones 2, Μάντζαρης 7 (1), Williams 7, Hines 4, Πέτρουλας 3, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 9 (3), Λάκκας 4.