ΠΑΟΚ – Ίκαρος Καλλιθέας: 71-48

21/10/2012

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε με 71-48 του Ίκαρου Καλλιθέας σε αγώνα που διεξήχθη στο PAOK Sports Arena για την 2η αγωνιστική της Basket League. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα κι όταν επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του, άνοιξε την διαφορά, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έφτασε δίκαια και καθαρά στην τελική επικράτηση.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-8 και 15-10, αλλά ο Ίκαρος με τον Κυρίτση να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για την άμυνα του «δικεφάλου», κατάφερε νε πάρει το προβάδισμα με 15-16 στη λήξη της πρώτης περιόδου και λίγο αργότερα να ξεφύγει με 17-22. Ο Σούλης Μαρκόπουλος πήρε time out και η επιστροφή της ομάδας στο παρκέ, είχε ως αποτέλεσμα, ένα σερί 18-6 και τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 35-28.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πέτυχε τους 11 από τους 13 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και για την ακρίβεια στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μαζί με τον Donnie McGrath ηγήθηκαν επιθετικά του ΠΑΟΚ, που άνοιξε την διαφορά και προηγήθηκε 52-34 προς το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Κυρίτσης πέτυχε τους μισούς πόντους του Ικάρου (24), αλλά το γεγονός ότι η άμυνα του ΠΑΟΚ κράτησε τον αντίπαλο κάτω από τους 50 πόντους, σε συνδυασμό με τον επιθετικό πλουραλισμό, οδήγησαν στην πρώτη και σχετικά εύκολη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 15-16, 35-30, 54-38, 71-48

ΠΑΟΚ: Hatcher 12 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης, McGrath 16 (2), Θεοδωράκος 2, Τσαϊρέλης 13, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης, Παπαδόπουλος 8, Καλλές 9, Αμπαράς, Χαριτόπουλος 4.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Strnad, Λαρεντζάκης 4, Κυρίτσης 24 (1), Wyatt 6, Stevovic, Faye 2, Gibson 8 (2), Γιαννακίδης 2, Αγαδάκος 2, Μήτσιαλος, Σίμτσακ.