Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 89-64

14/10/2012

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα με ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με 89-64, σκορ που αδικεί σε κάθε περίπτωση την προσπάθεια της ομάδας, καθώς στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να χάνει την επαφή του με το σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ μέτρησε σε αρκετές περιπτώσεις και η σημαντική απουσία του Κώστα Χαραλαμπίδη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και δεν άφησε τον αντίπαλό του να ξεφύγει στο σκορ, καταφέρνοντας μάλιστα να έχει σχετικό έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 18-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι και το κατάφερε, αν και δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ, ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν διαφορά 6 πόντων (41-35) καθώς ο Πρίντεζης πρόλαβε και σκόραρε στη λήξη της επίθεσης. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο, ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 25΄(46-43 το σκορ με καλάθι του Hatcher), αλλά ο Ολυμπιακός με το Law που πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους πήρε διαφορά. Αρχικά με 55-46 και στη συνέχεια με 63-51 στο 30’.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε και στην επίθεση και ο Ολυμπιακός από την στιγμή που ξέφυγε με 75-55 πήρε και τη νίκη στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος.

Τα Δεκάλεπτα: 18-16, 41-35, 63-51, 89-64

Ολυμπιακός: Hines 8, Law 17 (1), Antic 7, Σπανούλης 11 (1), Περπέρογλου 4, Dorsey 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής 5, Gecevicius 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 15 (1), Μάντζαρης.

ΠΑΟΚ: Hatcher 15 (1), Κασελάκης, McGrath 9 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 3, Παπαδόπουλος 6, Καλλές 6, Χαριτόπουλος 10.