Πανελευσινιακός – ΠΑΟΚ: 48-72 (video)

18/09/2012

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ευστοχεί σε... μακρινό δίποντο

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά τη νίκη του με 72-48 επί του Πανελευσινιακού, σε ένα παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Ελευσίνας. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το ξεκίνησε του αγώνα και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση του αντιπάλου του και θα αντιμετωπίσει πλέον στην επόμενη φάση τον Αίολο Τρικάλων, σε ένα παιχνίδι που θα γίνει στα Τρίκαλα το προσεχές Σάββατο (22/9).

Ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε 5-0 και 11-9, αλλά ο ΠΑΟΚ, με εξαιρετική άμυνα και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, απάντησε με σερί 13-0 προηγήθηκε 22-11 στην πρώτη περίοδο και πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Με τον Donnie McGrath σε εξαιρετική κατάσταση να σκοράρει από παντού και τον William Hatcher να αγωνίζεται με προστατευτικό επίδεσμο πάνω στο δεξί φρύδι και να ξεκινά με 3/3 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά. Τσαϊρέλης, Παπαδόπουλος και Καλλές επικράτησαν κάτω από τα καλάθια, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 48-24 στο ημίχρονο και το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια.

Η άμυνα ήταν και πάλι το κυρίαρχο στοιχείο του ΠΑΟΚ, που κατάφερε να περιορίσει, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο τον αμερικανό σκόρερ των γηπεδούχων Raivio. Το δεύτερο ημίχρονο είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Σούλης Μαρκόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του, ενώ οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο γήπεδο, συνέχισαν ως το τέλος να ενθαρρύνουν την ομάδα, την αποθέωσαν και πανηγύρισαν την καλή εμφάνιση και την πρόκριση.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Raivio 13 (1), Δεληγιάννης 1, Παπανικολάου 3 (1), Camp 12, Κυριακόπουλος 6 (1), Τσιάκος 5, Αβραμίδης 2, Νίκου 2, Παπανικολόπουλος 2, Μαγκουνής 2, Λιακόπουλος.

ΠΑΟΚ: Hatcher 9 (3), Κασελάκης 7 (1), Τσαϊρέλης 13, McGrath 17 (3), Χαραλαμπίδης 4, Δέδας 6 (2), Παπαδόπουλος 6, Μαργαρίτης 2, Καλλές 2, Θεοδωράκος 4, Αμπαράς 2.