ΠΑΟΚ – ΚΑΟΔ: 77-59

18/03/2012

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 77-59 τον ΚΑΟΔ στο PAOK Sports Arena για την 24η αγωνιστική της Α1 και έκανε ουσιαστικά ένα σημαντικό βήμα για την συμμετοχή του στα πλέι φο του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα, επέβαλλε γρήγορα τον ρυθμό του και έφτασε δίκαια και καθαρά στη νίκη απέναντι στην ομάδα της Δράμας, που εκτός από το παιχνίδι έχασε και κάθε ελπίδα για να προλάβει τα πλέι οφ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από την αρχή τους ματς, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στην πρώτη περίοδο. Δύο τρίποντα από τον Κιτσούλη, αλλά και του Hant στη λήξη της πρώτης περιόδου, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (20-20) στη λήξη της πρώτης περιόδου. Με τον Παππά να είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και πολύ καλό παιχνίδι από όλη την ομάδα και άμυνα που περιόρισε τον αντίπαλό στους 9 πόντους, ο ΠΑΟΚ άνοιξε την διαφορά στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε 38-29 στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον ΚΑΟΔ. Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και κοντά στους 20 και έφτασε με άνεση στη νίκη…

Τα Δεκάλεπτα: 20-20, 38-29, 60-43, 77-59

ΠΑΟΚ: Bojovic 9 (1), Stiggers 11 (1), Αράπης, Aleksic 7 (1), Duvnjak 6 (1), Ντικούδης 14, Pettway 4, Παππάς 20 (1), Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 1, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

ΚΑΟΔ: Hant 3 (1), Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 7 (1), Αθηναίου 3, Michel 2, Χούμας, Κιτσούλης 6 (2), Ceranic 12, Ζάρας 2, Bavcic 3, Κακαρούδης 3 (1), Μπένας 14.