Αρης – ΠΑΟΚ: 81-71

14/03/2012

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 81-71 από τον Αρη στο Αλεξάνδρειο για την 23η αγωνιστική της Α1 και σε συνδυασμό με η νίκη της Καβάλας επί του Ικάρου Καλλιθέας, χάθηκε κάθε ελπίδα κατάκτησης της 6ης θέσης της κανονικής περιόδου. Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε ουσιαστικά την μέτρια εμφάνιση που έκανε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και την αστοχία του στη συνέχεια και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην καταφέρει στο δεύτερο 20λεπτο να καλύψει την διαφορά με την οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ…

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών λόγω των κροτίδων που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο και με το ξεκίνημα του ματς, ο Pettway με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Ο Αρης πήρε το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε 22-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Γιαννακίδη μείωσε 22-21, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να αυξήσουν την διαφορά και να προηγηθούν 49-38 στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο, χρειάστηκε περίπου τρεισήμισι λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 60-42. Η ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι, μείωσε σε αρκετές περιπτώσεις την διαφορά, χωρίς όμως να καταφέρει να αλλάξει την ροή του αγώνα…

Τα Δεκάλεπτα: 22-18, 49-38, 65-53, 81-71

ΑΡΗΣ: Μαυροειδής 5 (1), Kerusch 9, Ταπούτος 13 (1), Τσαϊρέλης 4, Davis 22 (1), Krusic 5, Μποχωρίδης, Μπόγρης 3, Muldrow 4, Τσαλδάρης 5 (1), Βεργίνης 11 (3).

ΠΑΟΚ: Bojovic 2, Stiggers 7 (1), Αράπης, Aleksic 5, Duvnjak 3, Ντικούδης 15, Pettway 2, Παππάς 18, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 11, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης 3 (1).