ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου: 67-60

07/03/2012

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 67-60 του Κολοσσού Ρόδου στο PAOK Sports Arena για την 22η αγωνιστική της Α1 και συνεχίζει την προσπάθειά του για να καταλάβει την καλύτερη δυνατή θέση στο τέλος της κανονικής περιόδου…

Ο ΠΑΟΚ είχε τον πλήρη έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Με πολλές λύσεις και επιλογές στην επίθεση και σφιχτή άμυνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 18-7 και 21-9, αλλά ο Κολοσσός μείωσε 21-13 στη λήξη του δεκαλέπτου και έριξε ακόμη περισσότερο την διαφορά στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Boykin προηγήθηκαν και πάλι με 30-31 στο 19΄ και 32-35 στο ημίχρονο.

Ο Ντικούδης χρεώθηκε με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με το τρίτο του φάουλ, αλλά ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 42-45, απάντησε με σερί 9-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα με 51-45, με 2/2 τρίποντα από τον Stiggers και προηγήθηκε 51-47 στο 30΄. Ο Κολοσσός μείωσε 53-50, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει 57-50, αλλά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ως το τέλος… Ο ΠΑΟΚ με προσεκτική άμυνα και ευστοχία στις βολές, προηγήθηκε ξανά με διαφορά 10 πόντων (66-56) και κράτησε την σπουδαία νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 21-13, 32-35, 51-47, 67-60

ΠΑΟΚ: Bojovic 2, Stiggers 8 (2), Αράπης, Aleksic 7 (1), Duvnjak 14 (2), Ντικούδης 11, Pettway 6, Παππάς 9 (1), Γιαννακίδης, Καλλές 6, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης 4.

Κολοσσός Ρόδου: Λιακόπουλος 4, Hatten 12 (1), Καλαϊτζής 10 (2), Πάνος 2, Γεωργαλής 6, Ασημακόπουλος 2, Boykin 7 (1), Χαρίσης 4, Τσάμης 9, Hopson 4, Κομποδιέτας.