ΠΑΟΚ – Περιστέρι: 74-70

25/02/2012

Με πρώτο σκόρερ τον Uros Duvnjak και τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο ΠΑΟΚ νίκησε μες 74-70 το Περιστέρι για την 20ή αγωνιστική της Α1. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να καθαρίσει πιο εύκολα το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του ματς, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Με τον Uros Duvnjak να οδηγεί την ομάδα στην επίθεση και να πετυχαίνει 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-16, ενώ την ίδια στιγμή για το Περιστέρι είχαν σκοράρει μόνο τρεις παίκτες (από 7 Edwards και Μανωλόπουλος και 2 ο Καυκής). Με τρίποντο του Γιαννακίδη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων (26-16). Παρά το γεγονός ότι ανέβηκε επιθετικά και ο Ντικούδης και μαζί με τον Καλαμπόκη έδωσαν πολλές λύσεις, η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με την λήξη του ημιχρόνου (40-31).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το Περιστέρι να μειώνει αισθητά την διαφορά (42-38, 44-40), αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να ανοίξει και πάλι την διαφορά και να φτάσει ξανά σε διψήφιο νούμερο (58-48) στο 30΄ με συνεχόμενους πόντους του Duvnjak. Το Περιστέρι ωστόσο, με Μανωλόπουλο και Καυκή να είναι οι πρώτοι του σκόρερ επέστρεψε στο παιχνίδι (62-57 στα μισά της τέταρτης περιόδου). Ο Duvnjak με τρίποντο διαμόρφωσε το 65-57, αλλά το Περιστέρι δεν παρέδωσε τα όπλα και με λέι απ του Γιαννόπουλου στα 46,3’’ μείωσε 68-65. Ο Καλαμπόκης αστόχησε στην επίθεση, ο Γιαννόπουλος στη συνέχεια ευστόχησε σε δύο βολές και μείωσε στον πόντο (68-67). Ο Duvnjak ευστόχησε και αυτός σε δύο βολές (70-67), ο Καλαμπόκης κέρδισε την μπάλα στην επίθεση του Περιστερίου και μαζί το φάουλ και έδωσε τέλος στο παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι ο Παπαντωνίου με τρίποντο άφησε αμυδρές ελπίδες στους φιλοξενούμενους…

Τα Δεκάλεπτα: 23-16, 40-31, 58-48, 74-70

ΠΑΟΚ: Stiggers 2, Αράπης, Aleksic 4, Duvnjak 20 (3), Ντικούδης 12, Καλαμπόκης 17 (2), Pettway 3, Παππάς, Γιαννακίδης 6 (2), Καλλές 10, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 8 (1), Καυκής 16 (1), Ψαρόπουλος, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 14, Μανωλόπουλος 13 (2), Jovovic 2, Edwards 9, Πέτρουλας 6 (2), Mitrovic 2, Πρέκας, Τσιλούλης.