Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 87-52

18/02/2012

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την πορεία του στο Κύπελλο Ελλάδας, μετά την ήττα του με 87-52 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες JR Giddens και Δήμο Ντικούδη.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο σκορ μόνο στην πρώτη περίοδο του αγώνα (21-13), ενώ το γεγονός ότι έμεινε για περίπου πέντε λεπτά χωρίς καλάθι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και προηγηθούν 36-15 και 40-25 στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις στην επίθεση μόνο από Καλαμπόκη και Καλλέ και καθώς ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες επιλογές, καλύτερο ρυθμό και μεγαλύτερη ευστοχία, η διαφορά άρχισε να παίρνει διαστάσεις. Το σκορ έγινε 59-38 στη λήξη της τρίτης περιόδου και το παιχνίδι απλά ολοκληρώθηκε με τον Σούλη Μαρκόπουλου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-25, 59-38, 87-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Hines 5, Law 9 (1), Antic 2, Σπανούλης 2, Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 5 (1), Keselj 10 (2), Σλούκας 11 (2), Παπαδόπουλος 5, Gecevicius 16 (4), Γλυνιαδάκης 5, Πρίντεζης 4.

ΠΑΟΚ: Καλαμπάκας 8 (2), Stiggers 5 (1), Αράπης, Aleksic 6, Duvnjak, Λιάπης, Καλαμπόκης 15 (3), Pettway 5, Παππάς, Γιαννακίδης, Καλλές 13, Αμπαράς.