ΑΓΟΡ - ΠΑΟΚ: 81-71

15/02/2012

Παρά τις 26 πόντους του Δήμου Ντικούδη, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 81-71 στο Ρέθυμνο από τον τοπικό ΑΓΟΡ για την 19η αγωνιστική της Α1. Ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη, 26 συνολικά και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά στην τρίτη περίοδο, να ξεφύγουν στις αρχές της τέταρτης και εκτός από τη νίκη, να καλύψουν και την διαφορά με την οποία είχε επικρατήσει ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου…

Το παιχνίδι ήταν γρήγορο και με υψηλό σκορ στο ξεκίνημα, όπως αποδεικνύει και το 26-23 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ με τον Δήμο Ντικούδη να είναι εξαιρετικός προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του ματς, κατεβάζοντας λίγο τον ρυθμό, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Wright να είναι ο κορυφαίος τους παίκτες, προηγήθηκαν 44-36 στο ημίχρονο.

Η διαφορά ξέφυγε γρήγορα πάνω από τους 10 πόντους, αλλά προς την λήξη της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ μείωσε και με τον Stiggers προσπάθησε να ρίξει ακόμη περισσότερο το σκορ. Ένα λέι απ του αμερικανού δεν είχε ευτυχή κατάληξη με αντικανονική παρέμβαση όμως παίκτη των γηπεδούχων κι αντί ο ΠΑΟΚ να μειώσει σε 60-52, βρέθηκε στο -13, καθώς ο Christmas ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων πετώντας την μπάλα από την μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη. Ο ΠΑΟΚ αν και κράτησε στην άμυνα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, έχασε τα αμυντικά ριμπάουντ και ο ΑΓΟΡ, που βρέθηκε σε μία επίθεση να εκτελεί 6 συνεχόμενες βολές και να έχει την μπάλα, προηγήθηκε 79-55. Ο ΠΑΟΚ απλά κατάφερε να μειώσει την διαφορά στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 63-50, 81-71

ΑΓΟΡ: Christmas 19 (1), Κούμουλος 3, Μοτσενίγος, Παπανικολάου 12 (2), Wright 18, Τσόχλας 5 (1), Καλλινικίδης 3, Δορκοφίκης 5 (1), Latovic 6, B. Petway 4, Δέδας 5 (1), Κατσαρές 1.

ΠΑΟΚ: Giddens 3 (1), Stiggers 9 (1), Αράπης, Aleksic 4, Duvnjak 8 (1), Ντικούδης 26 (2), Καλαμπόκης 16 (1), Pettway, Παππάς 1, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Καλαμπάκας 2.