ΠΑΟΚ - Μαρούσι: 86-82

11/02/2012

Υστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ νίκησε με σκορ 86-82 το Μαρούσι για την 18η αγωνιστική της Α1. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις σημαντικές απουσίες τους, αποδείχθηκαν πολύ σκληρός αντίπαλος και ο Νέστορας Κόμματος που τελείωσε τον αγώνα με 40 πόντους, δημιούργησε πολύ μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Στα τελευταία καθοριστικά λεπτά ωστόσο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να πάρει μία σημαντική νίκη.

Τα προβλήματα για τον ΠΑΟΚ φάνηκαν από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς το Μαρούσι με τον Κόμματο να πετυχαίνει 12 πόντους στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε 22-25. Ο Γιαννακίδης με τρίποντο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ισοφάρισε 25-25, και με νέο τρίποντο του αρχηγού του, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 32-27, χωρίς όμως να καταφέρει να αποσπαστεί στο σκορ. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να έχει διαφορά 6 πόντων (44-38) και να ψάχνει τρόπο για να καθαρίσει το παιχνίδι.

Το Μαρούσι ήταν καλύτερο στην τρίτη περίοδο και εκτός από τον Κόμματο, προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ δημιούργησε και ο Νικολαΐδης. Με δικό του τρίποντο μάλιστα, το Μαρούσι πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ (48-49). Ο Γιαννακίδης με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (51-49), αλλά το Μαρούσι είχε τρόπο να απειλεί το καλάθι του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με διαφορά 5 πόντων (59-64) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν το Μαρούσι προηγήθηκε δύο φορές με διαφορά 7 πόντων (59-66 και 61-68 στο 32΄), ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να αντιδράσει και παρά το γεγονός ότι έχασε με 5 φάουλ τον Ντικούδη. Με τους Aleksic, Duvnjak και Καλαμπόκη να δίνουν λύσεις στην επίθεση και σαφή βελτίωση στην άμυνα, ο ΠΑΟΚ μείωσε αρχικά σε 67-68 και όταν το Μαρούσι ξέφυγε και πάλι στο σκορ με 67-73, ο Duvnjak με τρίποντο μείωσε 70-73 και λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές ισοφάρισε 76-76. Με τρίποντο μάλιστα από τον Duvnjak ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με 80-78 και δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα ως το τέλος του ματς, κατακτώντας την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 44-38, 59-64, 86-82

ΠΑΟΚ: Stiggers, Αράπης, Aleksic 15, Duvnjak 10 (2), Ντικούδης 13, Καλαμπόκης 16 (2), Pettway 2, Παππάς 8, Γιαννακίδης 12 (4), Καλλές 5, Καλαμπάκας 3, Τσκαλέρης 2.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Σακελλαρίου, Δεμερτζής 7, Νικολαΐδης 12 (4), Ακεψιμαΐδης 13, Τσόντζος 6, Κόμματος 40 (7), Καλογιαννίδης, Αγραβάνης 4.