Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: 69-59

05/02/2012

Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 69-59 από τον Πανιώνιο στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης για την 17η αγωνιστική της Α1. Τα πολλά λάθη, η αστοχίας στις βολές, τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ του Πανιωνίου, αλλά και το γεγονός ότι ο Δήμος Ντικούδης βρέθηκε μέσα σε μία φάση με τρία φάουλ κι ενώ ήταν ο καλύτερος της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-10 στην πρώτη περίοδο, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς ο Πανιώνιος με σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-11, έφτασε την διαφορά στο +10 (25-15) για να μειώσει ο Καλαμπάκας με τρίποντο (34-28) στη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ντικούδης που ξεκίνησε τον αγώνα με 10 πόντους, χρεώθηκε δύο επιθετικά φάουλ και τρία συνολικά και τέθηκε από νωρίς εκτός μάχης. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την αδυναμία της ομάδας να ελέγξει τα αμυντικά ριμπάουντ και την αστοχία της στις βολές, έδωσαν στον Πανιώνιο την δυνατότητα να διατηρήσει τον έλεγχο ως το τέλος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 15 πόντων (52-37), ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς, με τους Giddens και Παππά να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά κι εκεί στοίχισε η αστοχία στις βολές (21/35).

Τα Δεκάλεπτα: 10-11, 34-28, 52-41, 69-59

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 8 (2), Keys 8 (2), Αθανασούλας, Dibbler 9 (3), Μπατής 8, Γιάνκοβιτς 12, Καββαδάς 8, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 4, Nadfjei 2, Boisa 2, Παραγυιός 8 (1).

ΠΑΟΚ: Giddens 6, Stiggers 4, Αράπης, Aleksic 10, Ντικούδης 13 (2), Καλαμπόκης 2, Pettway 5, Παππάς 10 (1), Γιαννακίδης, Καλλές 6, Καλαμπάκας 3 (1).