Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: 75-69

29/01/2012

Αν και κατάφερε να ξεπεράσει και τα πολλά του προβλήματα και να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 75-69 από τον Ηλυσιακό για την 16η αγωνιστική της Α1. Στο τέλος το αγώνα μέτρησαν τα προβλήματα και οι απουσίες της ομάδας, τα λάθη που έγιναν, φυσιολογικά από κάποιο σημείο και μετά, αλλά και οι αποφάσεις των διαιτητών.

Παρά τις απουσίες του, καθώς αγωνίστηκε χωρίς τους Dubnjak, Giddens που έμειναν στη Θεσσαλονίκη, αλλά και τον Καλαμπόκη που ήταν απλά στον πάγκο, αλλά με πυρετό, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα. Είχε τον έλεγχο στο ματς και προηγήθηκε 15-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και στην δεύτερη περίοδο εκμεταλλεύτηκε την έφεση του Pettway στα κοψίματα, αλλά και την ικανότητα των υπολοίπων παικτών και έφερε την διαφορά στους 8 (18-26, 20-28, 25-33, 27-35), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 29-38 και τον έλεγχο στο παιχνίδι. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου μάλιστα και με το δεύτερο συνεχόμενο εύστοχο τρίποντο του Ντικούδη, ο ΠΑΟΚ είχε φτάσει την διαφορά στους 11 (27-38).

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς και να πάρουν ξανά το προβάδισμα με 44-41. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ όμως είχε αποτέλεσμα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Στη λήξη της τρίτης περιόδου και με τρίποντο πριν το κέντρο του γηπέδου ο Stiggers έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (54-55), που βρήκε μάλιστα τον τρόπο να ξεφύγει και με 58-62 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ορισμένα λάθη έδωσαν στον Ηλυσιακό την δυνατότητα να επιστρέψει στο ματς και το παιχνίδι που έγινε ντέρμπι ως το τέλος, κρίθηκε σε συγκεκριμένες λεπτομέρειες και ήρθε η ήττα για την ομάδα.

Τα Δεκάλεπτα: 12-15, 29-38, 54-55, 75-69

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Σπανός, Ματαλόν 2, Παπανικολόπουλος 8, Stefanov, Enguaier 7, Χατζής 10 (1), Αποστολίδης 6 (1), Thompson 20 (4), Kohadarevic 6, Κασελάκης 8, Γαλιώτος 2, Τσιάκος 6.

ΠΑΟΚ: Stiggers 11 (1), Αράπης 5 (1), Aleksic 10, Ντικούδης 20 (3), Pettway 11, Γιαννακίδης 7 (1), Καλλές 5, Καλαμπάκας.