ΠΑΟΚ – Καβάλα: 66-60 (video)

22/01/2012

Με πρώτο σκόρερ τον Δήμο Ντικούδη και δύο νέα πρόσωπα, τους Aaron Pettway και Uros Duvnjak στη σύνθεσή του, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 66-60 την Καβάλα για την 15η αγωνιστική της Α1. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και νίκησε δίκαια,

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από το ξεκίνημά του. Με 3/3 από τον Pasalic στην πρώτη περίοδο, η Καβάλα προηγήθηκε 14-17, αλλά με σερί 4-0, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντους (18-17). Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου μπήκαν στο παιχνίδι και οι Duvnjak, Pettway, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ο Aleksic. Ωστόσο, με 2/2 τρίποντα του Καραποστόλου, η Καβάλα προηγήθηκε 18-23 και λίγο αργότερα με 21-26, αλλά με ηγετική φυσιογνωμία τον Ντικούδη, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 9-0 και πήρε το προβάδισμα με 30-26 και τελικώς με 32-30 στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 39-33 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η Καβάλα κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει 41-41 και 44-44, αλλά με νέο σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 48-44 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.. Η διαφορά πήγε στο +6 (50-44), αλλά με σερί 0-10, η Καβάλα πήρε ξανά το προβάδισμα, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, με 2/2 από Duvnjak και Γιαννακίδη πήρε ξανά το προβάδισμα με 56-54 στα μισά της τέταρτης περιόδου (35΄).

Το παιχνίδι έμεινε ντέρμπι ως το τέλος, αλλά ο ΠΑΟΚ με περισσότερη ψυχραιμία και καθώς

Είχε τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά, κράτησε το προβάδισμα στο σκορ και μαζί την νίκη, που ήταν η 6η στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα Δεκάλεπτα: 18-17, 32-30, 48-44,

ΠΑΟΚ: Giddens , Stiggers 6, Αράπης, Aleksic 1, Duvnjak 11 (1), Ντικούδης 23 (2), Καλαμπόκης 16, Pettway 4, Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές 2, Καλαμπάκας.

ΚΑΒΑΛΑ: Pasalic 18(5), Garrison 3 (1), Αγγελόπουλος, Στεφανίδης 7 (1), Γεωργάκης, Kostov 2, Καραποστόλου 19 (3), Σίμτσακ 7, O’Bryant 4.