ΠΑΟΚ – Ικαρος Καλλιθέας: 81-76

07/01/2012

Εντυπωσιακή προσπάθεια από τον J.R. Giddens

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, που παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και με κορυφαίους τους J.R. Giddens και Καλαμπόκη, επικράτησε με 81-76 του Ικαρου Καλλιθέας. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο της Α1, καθώς την 13η αγωνιστική θα κάνει το ρεπό του…

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ρυθμό τον αγώνα και προηγήθηκε 26-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και βασικό επιθετικό όπλο τον J.R. Giddens. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ασταμάτητος και ήταν η βασική αιτία που η ομάδα ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της και έφτασε την διαφορά μέχρι τους 20 πόντους (55-35) προτού λήξει το πρώτο ημίχρονο. Ο Ικαρος πάντως, που είχε ως κορυφαίο παίκτη τον Αυστραλό Banes, κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 13 πόντους στο ημίχρονο (55-42) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο έριξε ακόμη περισσότερο την διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα την πρωτοπορία στο σκορ, ωστόσο, η απόδοση της ομάδας έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό έδωσε την δυνατότητα στον Ικαρο να πλησιάσει στο σκορ και να επιστρέψει στο παιχνίδι. ΟΙ φιλοξενούμενοι κατάφεραν μάλιστα να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα, αλλά έφτασαν ως το -5, στο τελικό σκορ δηλαδή (81-76), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την δίκαιη νίκη και τον Σούλη Μαρκόπουλο να δίνει χρόνο και στο νεοφερμένο Milutin Aleksic, αλλά και στον Ευθύμη Τσακαλέρη.

Τα Δεκάλεπτα: 26-20, 55-42, 66-57, 81-76

ΠΑΟΚ: Giddens 28 (3), Stiggers 2, Αράπης, Aleksic, Ντικούδης 10, Καλαμπόκης 21 (2), Wright 1, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 10, Τσακαλέρης 6.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Σκορδίλης 1, Baxter 15 (2), Κουμπούρας 10 (2), Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Vasiljevic 8 (2), Παπαργυρόπουλος 4. Banes 23, Bekc 13 (2), Ljubicic.