ΚΑΟΔ – ΠΑΟΚ: 93-72

04/01/2012

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Δράμας από τον ΚΑΟΔ με 93-72, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1. Ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο κι από τα μισά της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά την οποία κράτησαν ως το τέλος, εκμεταλλευόμενοι και τις απουσίες του ΠΑΟΚ, που είχε πολλές ελλείψεις και αδυναμίες, κυρίως κάτω από το καλάθι.

Το παιχνίδι ήταν «κλειστό» από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ. Με 6 πόντους από τον Hunt, ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 8-7, αλλά ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Καλαμπόκη πέρασε μπροστά με 10-12. Στο 7΄ ο Καλλές χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ και ο Μαρκόπουλος έριξε στο παιχνίδι τον Καλαμπάκα. Η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ ισόπαλο 23-23 και τον ΠΑΟΚ να έχει ένα έλεγχο στο παιχνίδι και να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του.

Στη δεύτερη περίοδο ήρθαν και τα πρώτα προβλήματα με φάουλ για τον ΠΑΟΚ. Αρχικά με τον Καλέ που συμπλήρωσε τρία φάουλ στα μέσα της δεύτερης περιόδου και στη λήξη της δεύτερης περιόδου τον Ντικούδη. Ο ΚΑΟΔ κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ και να την διατηρήσει ως τη λήξη του ημιχρόνου (44-40), με τους Wright και Καλαμπόκη να αστοχούν σε δύο σουτ στη λήξη του χρόνου…

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε άσχημα για τον ΠΑΟΚ που από νωρίς βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων (55-45 στο 25΄30΄΄). Σε δύο περιπτώσεις μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους 15 πόντους (63-48 και 66-51), με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να ρίξει την διαφορά στη λήξη της τρίτης περιόδου (68-56).

Ο ΠΑΟΚ έκανε μία προσπάθεια για να μειώσει την διαφορά και το πέτυχε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (68-58), αλλά ο ΚΑΟΔ γρήγορα ανέβασε την απόσταση που τον χώριζε από τον ΠΑΟΚ και έφτασε στη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 44-40, 68-56, 93-72