ΠΑΟΚ – Αρης: 92-87

28/12/2011

Ο Γιάννης Καλαμπόκης πανηγυρίζει με υψωμένες γροθιές μετά τη λήξη του αγώνα

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο ΠΑΟΚ το 2011, επικρατώντας του Άρη, στο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με 92-87. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ο ΠΑΟΚ που ήταν πιο ψύχραιμος και ψυχωμένος στα κρίσιμα σημεία του αγώνα πήρε δίκαια τη νίκη…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αρη να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι (0-2) και τον ΠΑΟΚ να απαντά με σερί 7-0 (7-2) και να διατηρεί το προβάδισμα ως τα μέσα περίπου της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και με καλάθι του Kerusch στη λήξη της πρώτης περιόδου βρέθηκαν στο +6 (19-25). Με τρίποντο του Ταπούτου, ο Αρης προηγήθηκε και με 9 (19-28), αλλά σε εκείνο ακριβώς το σημείο ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του και με σερί 11-0, πήρε ξανά το προβάδισμα με 30-28. Ο Ντικούδης που ηγήθηκε της προσπάθειας του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα, έδωσε την σκυτάλη στον Καλαμπόκη και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 41-37 στη λήξη του ημιχρόνου.

Στη διάρκεια της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ προσπάθησε σε αρκετές περιπτώσεις να ξεφύγει στο σκορ (47-38, 51-43) ευστοχώντας μάλιστα για πρώτη φορά και μσε σουτ τριών πόντων, αλλά το παιχνίδι ήταν κλειστό και ο Αρης που είχε σαν πρώτο σκόρερ και πιο επικίνδυνο παίκτη τον James μείωσε την διαφορά στο καλάθι (66-64) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα (66-69 και 69-72), ο ΠΑΟΚ ωστόσο, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση και τους Giddens, Wright, διατήρησε τον έλεγχο στο παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά ήταν πολύ πιο ψύχραιμος από τον αντίπαλό του. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο James έδωσε το προβάδισμα στον Αρη (81-82), ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 προηγήθηκε 85-82 και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος για να φτάσει δίκαια και καθαρά στη μεγάλη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 19-25, 41-37, 66-64, 92-87

ΠΑΟΚ: Giddens 18, Stiggers 2, Goree 11, Ντικούδης 19, Καλαμπόκης 21 (1), Wright 16 (2), Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές, Τσακαλέρης.

Άρης: Μαυραειδής 2, Kerusch 2, Ταπούτος 17 (2), James 28 (2), Τσαϊρέλης, Davis 7, Krusic 3, Μπόγρης 2, Muldrow 9 (1), Τσαλδάρης 17 (2), Βεργίνης.