Cholet Basket – ΠΑΟΚ: 69-66

20/12/2011

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την φετινή του ευρωπαϊκή παρουσία στο Eurocup και παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε στη Γαλλία, ηττήθηκε με 69-66 από την Cholet Basket. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στερήθηκε των υπηρεσιών του Marcus Goree, έμεινε στο παιχνίδι ως το τέλος και διεκδίκησε τη νίκη, χάνοντας το παιχνίδι στις λεπτομέρειες.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 10-23 στην πρώτη περίοδο, ενώ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ για σημαντικό χρονικό σημείο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 28-18 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά οι Γάλλοι με κορυφαίο τον Causuer πήραν το προβάδισμα με 37-34 στο ημίχρονο και στη συνέχεια έφτασαν ακόμη και στο +11 (51-40), αλλά με σερί 11-0 ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στη λήξη της τρίτης περιόδου (51-51).

Το παιχνίδι κρίθηκε πλέον στις λεπτομέρειες και ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε 51-53 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 62-53 και οι προσπάθειές του για να γυρίσει το παιχνίδι δεν στέφθηκαν με επιτυχία.

Τα Δεκάλεπτα: 10-23, 37-34, 51-51, 69-66

CHOLET: Causuer 27 (2), Vebobe 5, Hite 7 (1), Duport, Falker 4, Gobert 6, Ona Embo 3, Gradit, McGrath, Christopher 17 (3).

ΠΑΟΚ:  Giddens 17 (1), Stiggers 3, Αράπης, Ντικούδης 5 (1), Καλαμπόκης 18 (1), Andriuskevicius 2, Wright 3 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές 13, Καλαμπάκας 2, Τσακαλέρης.