Κολοσσός Ρόδου – ΠΑΟΚ: 76-67

17/12/2011

Η κακή απόδοση στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου αποδείχθηκε καταστροφική για τον ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε στη Ρόδο από τον Κολοσσό με 76-67, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α1. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στην τρίτη περίοδο και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Κολοσσός με ένα σερί 10-0, κατάφερε και μετέτρεψε το σε βάρος του 5-8 σε 15-8, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του. Με τον Δήμο Ντικούδη να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, ο ΠΑΟΚ έκανε το δικό του σερί με 9-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα (15-17) και παρά το γεγονός ότι στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 21-20, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε τις λύσεις, σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με άμυνα ζώνης που δυσκόλεψε τον αντίπαλο και τον Ντικούδη να κερδίζει όλες σχεδόν τις μάχες κάτω από τα καλάθια, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 9 πόντων (30-39).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Wright (34-42), οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου (48-48), αλλά εκεί ακριβώς ο Κολοσσός έκανε σερί 15-0 και με επί μέρους σκορ 29-11 προηγήθηκε 63-60 στο 30΄. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να ρίξει την διαφορά σε τέτοια επίπεδα, ώστε να μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 20-19, 34-39, 63-50, 76-67

Κολοσσός Ρόδου: Λιακόπουλος 2, Hatten 11 (1), Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 8, Boykin 10 (2), Χαρίσης 8, Τσάμης 16, Hopson 17 (3)

ΠΑΟΚ: Giddens 2, Stiggers 2, Goree 12 (1), Ντικούδης 21, Καλαμπόκης 14 (1), Andriuskevicius 3, Wright 3 (1), Γιαννακίδης 10 (2), Καλές.

* Τον αγώνα παρακολούθησαν και περισσότεροι από 100 φίλαθλοι του ΠΑΟΚ από τους τοπικούς συνδέσμους σε Ρόδο και Κω...