ΠΑΟΚ – VEF Riga: 76-81

14/12/2011

Παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε και την πίεση που άσκησε στον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 76-81 από την VEF Riga στο PAOK Sports Arena και θα ολοκληρώσει τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο Eurocup, με το χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον παιχνίδι με την Cholet την επόμενη Τρίτη στη Γαλλία.

Το παιχνίδι με την VEF Riga ξεκίνησε εξαιρετικά για τον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε 8-0 και 13-4, ξεπερνώντας και την διαφορά που ήθελε να καλύψει, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η τεράστια διαφορά στα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων από τα 6,75μ. είχε ως αποτέλεσμα η Riga να πάρει το προβάδισμα και στο ημίχρονο να προηγηθεί με 39-46.  Οι Λετονοί προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (49-61), αλλά ο ΠΑΟΚ με σκληρή άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση, επέστρεψε στο ματς, μείωσε 75-77 στα 16 δευτερόλεπτα για το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη…

Δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 57-63, 76-81

ΠΑΟΚ: Giddens 13 (1), Stiggers 6, Αράπης, Goree 18 (1), Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 10, Wright 4, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 9, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

VEF Riga: Perry 4, Jahovics, Valters 10 (2), Janicenoks 21 (4), Berzins 12 (2), Kavaliauskas 11, Millage 14 (1), Cain, Sims 4, Bertans 5 (1).