ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 60-77

10/12/2011

O Marcus Goree με αντίπαλο τον Mike Batiste

Η προσπάθεια που έκαναν όλοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν μεγάλη, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και νίκησε με 60-77 στο PAOK Sports Arena για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1.

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά σύντομα ο Παναθηναϊκός πήρε των πρωτοπορία στο σκορ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 11-16, και εκμεταλλευόμενος την εντυπωσιακή του ευστοχία (50% σε δίποντα και τρίποντα) την διατήρησε ως το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ στο ίδιο διάστημα ήταν άστοχος (4/20 τρίποντα) και δεν είχε λύσεις στην επίθεση και στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους διαφορά (30-45). Μεγάλη ζημιά στον ΠΑΟΚ έκανε στο διάστημα αυτό ο Καϊμακόγλου, που πέτυχε και τους 11 πόντους τους (με 3/3 τρίποντα).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Διαμαντίδης (που ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού) διαμόρφωσε το 31-50 (η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι), αλλά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ρίξει την διαφορά και μέχρι ενός σημείου το πέτυχε. Με βασικούς άξονες τους Ντικούδη, Καλαμπόκη, Goree και Wright, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μείνει μέσα στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει κοντά στο σκορ και να απειλήσει τον αντίπαλό, γεγονός που οδήγησε τον Σούλη Μαρκόπουλο στο να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 30-45, 46-59, 60-77

ΠΑΟΚ: Giddens 5, Stiggers 2, Αράπης,Goree 14 (2), Ντικούδης 14, Καλαμπόκης 10, Wright 12 (2), Γιαννακίδης, Καλλές, Καλαμπάκας, Λιάπης, Τσακαλέρης 2.

Παναθηναϊκός: Maric, Batiste 7, Logan 6 (2), Sato 8 (1), Π. Καλάθης, Διαμαντίδης 18 (2), Βουγιούκας 10, Ν. Καλάθης 4, Κυρίτσης 2, Smith 6, Καϊμακόγλου 11 (3), Jasikevicius 5 (1)