BC Khimki - ΠΑΟΚ: 89-65

06/12/2011

Για ένα ημίχρονο άντεξε ο ΠΑΟΚ στη Μόσχα και στην ανωτερότητα της BC Khimki. Οι γηπεδούχοι που είναι αήττητοι και το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, είχαν περισσότερες λύσεις και νίκησαν 89-65 για την 4η αγωνιστική του Eurocup. Ο ΠΑΟΚ πλέον επικεντρώνει το ευρωπαϊκό του ενδιαφέρον στο παιχνίδι της επόμενης Τρίτης με την Ρίγα στο PAOK Sports Arena.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Rashad Wright και Martynas Andriuskevicius στην πεντάδα, τους δύο παίκτες δηλαδή που έλειπαν για καιρό, αλλά είναι προφανές ότι χρειάζονται παιχνίδια για να βρουν ξανά τον ρυθμό τους. Με καλάθια των Wright και Andriuskevicius μάλιστα ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα (11-12 στο 5ο λεπτό), ενώ με δύο συνεχόμενα καλάθια του Γιαννακίδη προηγήθηκε 15-16 (8΄), αλλά βρέθηκε στο -4 (22-18) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Khimki προηγήθηκε 31-21 στο 13’30’’, βρέθηκε και στο +13 (36-23), αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε νε επιστρέψει στο παιχνίδι και να μειώσει 40-32 στη λήξη του ημιχρόνου και ακόμη περισσότερο (42-38) με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ωστόσο είχαν εντυπωσιακή ευστοχία στα τρίποντα (12/23 και 52%) και ξέφυγαν στο σκορ, αρχικά με 69-45 στη λήξη της τρίτης περιόδου για να φτάσουν στη νίκη με 89-65.

Τα Δεκάλεπτα: 22-18, 40-32, 69-45, 89-65

KHIMKI: Fridzon 14 (2), Vyaltsev 3 (1), Loncar 13, Quinn 6, Monya 13 (3), Kelati 16 (5), Planinic 13, Nielsen 2, Khvostof, Zhukanenko 2, Dudu 5 (1), Pushkov 2.

ΠΑΟΚ: Giddens 5, Stiggers 4, Αράπης, Goree 7 (1), Ντικούδης 13, Καλαμπόκης 4, Andriusekvicius 5, Wright 11 (2), Γιαννακίδης 8 (1), Καλλές 8, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.