ΠΑΟΚ – BC Khimki: 62-71

29/11/2011

Η προσπάθειας που έκαναν όλοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν μεγάλη και ιδιαίτερα σημαντική. Ωστόσο, τα προβλήματα της ομάδας την λύγισαν κάποια στιγμή και η πανίσχυρη Khimki που είχε σαφώς πιο γεμάτο ρόστερ και περισσότερες επιλογές νίκησε με 71-62 στο PAOK Sports Arena για την 3η αγωνιστική του Eurocup.

Παρά τα πολλά του προβλήματα, ο ΠΑΟΚ μπήκε με πάθος και δύναμη στο παιχνίδι και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-6, με σερί 7-0 προηγήθηκε 9-6 στο 5ο λεπτό με τρίποντο του Γιαννακίδη. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και 13-8, αλλά ο Quinn με τρίποντο μείωσε 13-11 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο αμερικανός γκαρντ της Khimki ήταν και η βασική αιτία που η ρωσική ομάδα ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο, καθώς πρόλαβε να πετύχει 19 πόντους, χάνοντας μόνο ένα σουτ!

Ο ΠΑΟΚ έκανε σημαντική προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς και με τον Καλαμπόκη να πετυχαίνει 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, κατάφερε και μείωσε την διαφορά στους 6 (46-52 και 50-56), αλλά με τρία σερί τρίποντα, η Khimki, προηγήθηκε αρχικά 50-59 στο 30΄ και 50-65 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει ξανά στους 8 (57-65), αλλά δεν είχε τις επιλογές για να αντέξει ακόμη περισσότερο και να ξεπεράσει και τα πολλά προβλήματά του, αφού έλλειπαν οι τραυματίες Wright, Andriuskevicius, ο Τσακαλέρης είχε πυρετό και οι Ντικούδης, Γιαννακίδης αγωνίστηκε χωρίς να είναι έτοιμοι.

Τα Δεκάλεπτα: 13-11, 30-42, 50-59, 62-71