ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο: 76-71 και 3η νίκη

26/11/2011

Ο Γιάννης Καλαμπόκης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη και τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 76-71 του Ρεθύμνου στο PAOK Sports Arena. Ο ΠΑΟΚ συνάντησε πολλές δυσκολίες στη διάρκεια του αγώνα και χρειάστηκε να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να ξεπεράσει και τα προβλήματά του για να φτάσει στην πολύτιμη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτό το παιχνίδι ήταν ο Γιάννης Καλαμπόκης. Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε και τους 22 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μάλιστα καθοριστική συμμετοχή στην προσπάθεια του ΠΑΟΚ να γυρίσει το ματς και να το φέρει στα μέτρα του. Ο Μιχάλης Γιαννακίδης που εκτέλεσε και χρέη οργανωτή, ήταν εξαιρετικός και στην εκτέλεση, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ σημαντική συμβολή στη νίκη είχαν ο Marcus Goree που για ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξε και στα 40 λεπτά, ο Δήμος Ντικούδης που βγήκε με 5 φάουλ σχετικά νωρίς και ο J.R. Giddens που πέτυχε 8 πόντους, κατέβασε 10 ριμπάουντ κι έδωσε δύο καθοριστικές τάπες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησα έχοντας σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Lamar Wright, που είχε 5,5 πόντους κατά μέσο όρο στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια που αγωνίστηκε, αλλά στο πρώτο ημίχρονο είχε ήδη 15 και τελείωσε το ματς με 21. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 13-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και λίγο αργότερα με 18-26, 20-28 και 28-36, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε με καλάθι του Stiggers στη λήξη του ημιχρόνου να ρίξει την διαφορά στους 4 (35-39).

Με ηγέτη τον Καλαμπόκη ο ΠΑΟΚ κατάφερε σχετικά σύντομα να καλύψει την διαφορά και να προηγηθεί στο σκορ (48-46), βρέθηκε στο +4 (57-53) στο 30΄, αλλά τα υπερβολικά πολλά λάθη (19 έναντι 9) έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να επιστρέψει και πάλι στο παιχνίδι (59-57). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 8-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (67-57), οι φιλοξενούμενοι με τον Christmas και τον ιπτάμενο Petway κατάφεραν να μειώσουν ξανά (72-69), αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμοι και κράτησαν την σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 35-39, 57-53, 76-71

ΠΑΟΚ: Giddens 8 (2), Stiggers 6 (1), Αράπης, Goree 14, Ντικούδης 10, Καλαμπόκης 22 (2), Γιαννακίδης 16 (5), Καλλές.

Ρέθυμνο: Christmas 20 (1), Κούμουλος, Παπανικολάου, Wright 21, Τσόχλας 3 (1), Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 5 (1), Johnson 4, Latovic, Petway 11 (1), Δέδας, Κατσαρές 5.