ΠΑΟΚ - Cholet Basket: 74-62

22/11/2011

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους J.R. Giddens και Marcus Goree και σημαντική βοήθεια από όλους τους παίκτες, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 74-62 την Cholet στο PAOK Sports Arena για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup. Ο ΠΑΟΚ εκτός από τη νίκη κατάφερε να πάρει και μία σημαντική διαφορά, αλλά έχασε τον Rashad Wright. Ο αμερικανός γκαρντ ήταν ο μεγάλος άτυχος του αγώνα, καθώς τραυματίστηκε σε μία ανύποπτη φάση, υπέστη διάστρεμμα βαριάς μορφής και θα απουσιάσει από τις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί επακριβώς στη διάρκεια της Τετάρτης.

Ο J.R. Giddens πέτυχε τους 18 από τους 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, κατέβασε 12 ριμπάουντ και έδωσε στην ομάδα την ενέργεια αλλά και τις λύσεις που χρειαζόταν. Ειδικά στην τρίτη περίοδο διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά και την κράτησε ως το τέλος του αγώνα. Σπουδαίο πραγματοποίησε και ο Marcus Goree, που έπαιξε σε όλο σχεδόν το παιχνίδι, έχοντας ποιοτική παρουσία και 19 πόντους, με καθοριστική παρουσία κάτω και από τα δύο καλάθια.

Ο Δήμος Ντικούδης πέτυχε 11 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ, κέρδισε 8 φάουλ κι έδωσε 6 ασσίστ σε μία γεμάτη εμφάνιση, ενώ σημαντική συμβολή στη νίκη είχαν και ο Dante Stiggers (με 6 ασσίστ σε κρίσιμα σημεία του αγώνα) και ο Γιάννης Καλαμπόκης, που πέτυχε 7 πόντους χωρίς να χάσει σουτ, ενώ ο Μιχάλης Γιαννακίδης είχε 3 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ. Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποίησε στο πρώτο ημίχρονο και ο Rashad Wright (10 πόντοι), που δεν σκόραρε στο δεύτερο 20λεπτο, ενώ στάθηκε και άτυχος με τον τραυματισμό του.

Ο ΠΑΟΚ στερήθηκε για ένα ακόμη παιχνίδι των υπηρεσιών του τραυματία Martynas Andriuskevicius, ενώ ο Ευθύμης Τσακαλέρης επέστρεψε στην αποστολή, αλλά δεν αγωνίστηκε.

Δεκάλεπτα: 18-15, 36-33, 56-46, 74-62

ΠΑΟΚ: Giddens 22 (3), Stiggers 2, Goree 19 (1), Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 7 (1), Wright 10 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές, Καλαμπάκας.

CHOLET: Causeur 22 (2), Vebobe 4, Hite 8 (2), Battle, Duport 2, Falker 2, Gobert 4, Ona Embo 5 (1), Gradit, Nichols 4 (1), McGrath 11 (3).