Μαρούσι – ΠΑΟΚ: 69-71

19/11/2011

Σπουδαίας σημασίας και δίκαιη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 71-69 επί του Αμαρουσίου στην Αθήνα και επέστρεψε στις επιτυχημένες εμφανίσεις. Παρά τα πολλά του προβλήματα και τις απουσίες, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες του αγώνα, το γεγονός ότι τρεις παίκτες αποβλήθηκαν με 5 φάουλ και με πρώτους σκόρερ τους Wright και Giddens, πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 5 συνεχόμενους πόντους του Giddens, αλλά οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι στην καλή εμφάνιση του Elegar (είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο), κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα (36-35). Ο ΠΑΟΚ ωστόσο με τρίποντο του Wright ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα στη λήξη της πρώτης περιόδου (18-19). Ο ΠΑΟΚ μάλιστα προηγήθηκε δύο φορές με διαφορά 5 πόντων (18-23 και 21-26), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Giddens ξεκίνησε καλά και στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να έχει τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε 41-48 με καλάθι του Wright στο 27΄. Αμέσως μετά ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έχασε τον Νίκο Καλλέ που χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ. Το πρόβλημα για την ομάδα ήταν πολύ σημαντικό, αφού έτσι κι αλλιώς υπήρχαν και οι απουσίες των Andriuskevicius και Τσακαλέρη. Η τρίτη περίοδος βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται 47-50, η διαφορά πήγε στους 7 (50-57) με τρίποντο του Καλαμπόκη, αλλά το πρόβλημα στη «φροντ λάιν» του ΠΑΟΚ έγινε ακόμη πιο μεγάλο, όταν αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και ο Ντικούδης, μετά από μία αυστηρότατη απόφαση των διαιτητών. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι χρεώθηκε με τεχνική ποινή επειδή διαμαρτυρήθηκε δικαίως ο Γιάννης Καλαμπόκης και λίγο και αργότερα αποχώρησε και αυτός με 5ο φάουλ!

Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά προβάδισμα 7 πόντων (57-64), αλλά η κούραση και οι απουσίες, είχαν ως αποτέλεσμα να μειωθεί και πάλι η διαφορά στον πόντο (63-64) με τρίποντο του Γκαγκαλούδη στο 39΄. Ο Wright με δύο βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (63-66), ο Goree έκοψε τον Elegar, αλλά οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ και ο αμερικανός του Αμαρουσίου μείωσε 65-66.  Ο Giddens πέτυχε ένα ακόμη εντυπωσιακό κάρφωμα, ο Wright ήταν ψύχραιμος στις βολές και ο ΠΑΟΚ πήρε την σπουδαία και δίκαιη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 36-35, 47-50, 69-71

ΜΑΡΟΥΣΙ: Σακελλαρίου, Δεμερτζής, Νικολαΐδης 3 (1), Ακεψιμαΐδης 7 (1), Elegar 22, Χαριτόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 18 (1), Kojadinovic 7, Κόμματος 10 (2), Αγραβάνης.

ΠΑΟΚ: Giddens 15 (1), Stiggers 4, Αράπης, Goree 10, Ντικούδης 9, Καλαμπόκης 7 (1), Wright 17 (2), Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 4, Καλαμπάκας.