ΠΑΟΚ – Πανιώνιος: 51-58

12/11/2011

Το πρώτο επίσημο παιχνίδι του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena παρουσία των φιλάθλων της ομάδας μετά από πέντε ολόκληρους μήνες δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα. Παίζοντας κακό μπάσκετ, με άσχημα ποσοστά και πολλά λάθη, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 51-58 από τον Πανιώνιο για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Α1.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Πανιώνιος έκλεισε την άμυνά του και είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με τρίποντο του Ξανθόπουλου με σουτ πριν το κέντρο του γηπέδου προηγήθηκε 13-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος υπερίσχυσε στα επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο (10) και το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την αστοχία της ομάδας του ΠΑΟΚ και στις βολές, έδωσαν στους φιλοξενούμενους την δυνατότητα να ξεφύγουν στο σκορ με 28-36 στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ έκανε σημαντική προσπάθεια να επανέλθει στο παιχνίδι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσε αρχικά 33-36 και 39-40, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι άστοχος στις βολές (τελείωσε το παιχνίδι με 59% και 17/29), ο Πανιώνιος αντιθέτως ήταν εύστοχος στο ίδιο διάστημα και με 4/4 στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε 39-44 στο 30΄. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκε και με διαφορά 9 πόντων (43-52), ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι (47-53 στο 37΄), αλλά ο Ξανθόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το 47-56 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Τα Δεκάλεπτα: 13-19, 28-36, 39-44, 51-58

ΠΑΟΚ: Giddens 6, Stiggers 5 (1), Goree 5, Ντικούδης 8, Καλαμπόκης 7, Wright 7 (1), Γιαννακίδης 8 (2), Καλλές 5.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 6 (2), Keys 12 (1), Αθανασούλας 3 (1), Stepheson 6, Diebler 7 (1), Μπατής 6, Jankovic 2, Σαρικόπουλος 2,  Nadjfeji 3 (1), Παραγυιός 1, Μπάρλος 10 (2).