ΠΑΟΚ – Ηλυσιακός: 84-70 και πρώτη νίκη…

05/11/2011

Δήμος Ντικούδης και Marcus Goree ήταν ασυναγώνιστοι κάτω από τα δύο καλάθια, ο Μιχάλης Γιαννακίδης ήταν αλάνθαστος στην επίθεση όπου είχε 100% ευστοχία και ο ΠΑΟΚ που ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, νίκησε με 84-70 τον Ηλυσιακό. Κι αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα και για να την πετύχει η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου χρειάστηκε να ξεπεράσει και πάλι τις δυσκολίες που δημιουργεί το άδειο γήπεδο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με 6 πόντους του Γιαννακίδη προηγήθηκε 10-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να μείνουν στο παιχνίδι, έχοντας σαν πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Κασελάκη, που είχε ήδη 12 πόντους από την πρώτη περίοδο (27-25). Ο ίδιος παίκτης μάλιστα ήταν αυτός που με καλάθι έδωσε το προβάδισμα (31-33) στον Ηλυσιακό, για πρώτη, αλλά και τελευταία φορά στο παιχνίδι. Ο Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ και ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Goree, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 36-33 και με συνολικό σερί 17-2, προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων (48-35) στο 16΄. Οι φιλοξενούμενοι πάντως πρόλαβαν και μείωσαν στους 6 (50-44) με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πρόσφερε και θέαμα, με τον Goree να κάνει το κάρφωμα του αγώνα και να δίνουν μαζί με Ντικούδη και Γιαννακίδη στον ΠΑΟΚ την δυνατότητα να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά πόντων (63-53). Ο Ηλυσιακός ωστόσο βρήκε τον τρόπο να μειώσει και πάλι σε 65-60 με την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά και στους 3 (65-62), αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να κρατήσει το προβάδισμα και να μεγαλώσει σταδιακά την διαφορά, που στη λήξη του αγώνα έφτασε και στη μέγιστη τιμή των 14 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 50-44, 65-60, 84-70

ΠΑΟΚ: Giddens 1, Stiggers 7 (1), Αράπης, Goree 23 (3), Ντικούδης 21, Καλαμπόκης 9, Andriuskevicius, Wright 1, Γιαννακίδης 16 (3), Καλλές 6, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Σπανός, Ματαλόν 6, Johnson, Todic 9, Harding 6 (1), Χατζής 11 (1), Αποστολίδης 2, Thompson 8, Gardener 9, Κασελάκης 17 (3), Τσαπρουνής, Γαλιώτος 2.