Καβάλα - ΠΑΟΚ: 75-60

30/10/2011

Παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 75-60 από την Καβάλα στο κλειστό γήπεδο της Καλαμίτσας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1. Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ «πλήρωσε» και την φθορά των φάουλ από πολύ νωρίς στη διάρκεια του αγώνα…

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 10-19 στο 8ο λεπτό, ενώ η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπροστά στο σκορ με 14-21. Με τρίποντο του Goree στο 11’, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων (14-24), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 12-12 ισοφάρισαν 26-26. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο στο παιχνίδι και προηγήθηκε ξανά με διαφορά 9 πόντων (28-37), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν πολύ γρήγορα να μειώσουν την διαφορά στους 3 πόντους (34-37) στο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ που βρέθηκε πολύ γρήγορα στο -5 (42-37) με σερί 8-0 των γηπεδούχων, ενώ ταυτόχρονα έφυγε από το παιχνίδι με 4 φάουλ ο Wright. Με τρίποντο του Giddens ο ΠΑΟΚ μείωσε 42-40, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 49-43, αλλά με σερί 0-6, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο ματς και ισοφάρισε 49-49 (27’45’’). Ο Σούλης Μαρκόπουλος δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 55-51 στο 30’ και 59-51 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τρίποντο του Γιαννακίδη (61-56 στο 33’), αλλά έχασε τον Ντικούδη με 5ο φάουλ, η Καβάλα με τρίποντο του Καραποστόλου πήγε στο +11 (69-58) στο 38’  και έφτασε στη νίκη, με διαφορά που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 14-21, 34-37, 55-51, 75-60

ΚΑΒΑΛΑ: Pasalic 13 (3), Garrison 6, Αγγελόπουλος, Taylor 25 (2), Στεφανίδης 4, Kostov 9 (1), Καραποστόλου 7 (2), Σίμτσακ 1, O’Bryant 10.

ΠΑΟΚ: Giddens 11 (1), Stiggers 2, Αράπης, Goree 11 (1), Ντικούδης 15 (1), Καλαμπόκης 6, Andriuskevicius 4, Wright 5 (1), Γιαννακίδης 6 (2), Καλλές, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης