ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 52-65

24/10/2011

Ο Δήμος Ντικούδης σε μία προσπάθειά του

Στην πρώτη περίοδο και στο ξεκίνημα της δεύτερης, όλα έμοιαζαν ιδανικά για τον ΠΑΟΚ. Ένα νεκρό διάστημα ωστόσο, η αστοχία της ομάδας και η παγωμένη ατμόσφαιρα στο άδειο PAOK Sports Arena, έφεραν την ήττα για τον ΠΑΟΚ (με 52-65 από τον Ολυμπιακό) στην πρεμιέρα της Α1.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να έχει διαρκώς το προβάδισμα. Με τρίποντο μάλιστα του Stiggers από το κέντρο του γηπέδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 22-16 και έφτασε την διαφορά στους 9 πόντους (25-16) στο 11’30’’. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 0-14 και πήρε το προβάδισμα με 25-30. Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε περίπου έξι λεπτά για να πετύχει καλάθι και ο Ολυμπιακός που άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι προηγήθηκε με 30-36 στο ημίχρονο, με τρίποντο του Μάντζαρη στη λήξη της τελευταίας επίθεσης.

Ασχημο ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός με 2-13, αύξησε την διαφορά στους 17 πόντους και προηγήθηκε 32-49. Ο ΠΑΟΚ έδειξε διάθεση να μείνει στο παιχνίδι και ξεκίνησε μία μεγάλη προσπάθεια για να καλύψει την διαφορά. Με σερί 11-0, ο ΠΑΟΚ έριξε την διαφορά στους 6 (43-49), αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο για να κρατήσει μία απόσταση ασφαλείας στο σκορ και να πάρει τελικά τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 22-16, 30-36, 43-50, 52-65

ΠΑΟΚ: Giddens 7 (1τρ., 11 ριμπ.), Stiggers 11 (1), Αράπης, Goree 11 (12 ριμπ.), Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 7, Andriuskevicius, Wright 5 (1), Γιαννακίδης, Καλλές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Hines 16, Antic 2, Σπανούλης 18 (2), Keselj 2, Gecevicius 3, Γλυνιαδάκης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 7 (1), Σλούκας, Κατσίβελης.