ΠΑΟΚ – Ικαρος Καλλιθέας: 89-67

12/10/2011

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 89-67 τον Ικαρο Καλλιθέας στο άδειο PAOK Sports Arena και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ θα είναι ο Ολυμπιακός, σε εκτός έδρας –και νοκ άουτ- αγώνα που θα πραγματοποιηθεί στις 19 Φεβρουαρίου.

Ο Δήμος Ντικούδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Πέτυχε τους 11 από τους 24 πόντους στην πρώτη περίοδο, δίνοντας την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ξεπεράσει την σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων. Ο Ικαρος προηγήθηκε 13-15 στο 8ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 9-0, πήρε το προβάδισμα (22-15) και τον πλήρη έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα και τον διατήρησε ως το τέλος του ματς. Ο J.R. Giddens πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ο Marcus Goree ήταν και πάλι πολύ σταθερός και ουσιαστικός και ο ΠΑΟΚ αφού έφτασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα (30-19 και 35-23) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκε 38-29 στο ημίχρονο και έφτασε άνετα στη νίκη.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που ήταν στη αποστολή, ο Θωμάς Αμπαράς μάλιστα πέτυχε τους πρώτους πόντους του με την φανέλα του ΠΑΟΚ σε επίσημο παιχνίδι. Ο Rashad Wright πέτυχε 3/3 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και είχε σημαντική συμβολή στο άνοιγμα του σκορ, αφού η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, με το τελικό 89-67 και το +22, να είναι η μέγιστη διαφορά του αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 18-15, 38-29, 66-53, 89-67

ΠΑΟΚ (19/26 βολές, 23/40 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 27-8 ριμπ., 15 ασ., 6 κλεψ., 2 κοψ., 16 λάθη): Giddens 20 (1τρ., 8 ριμπ.), Stiggers 5 (1 τρ., 5 ασ.), Αράπης 2, Καλαμπάκας, Goree 15 (1 τρ., 7 ριμπ.), Ντικούδης 24 (2τρ., 3 ριμπ., 4λ.), Καλαμπόκης 3, Andriuskevicius 6, Wright 11 (3τρ., 5ριμπ.), Γιαννακίδης, Καλλές 1, ΑΜπαράς 2.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Sensley 4, King 5, Κουμπούρας 2, Καράμπουλας 10, Πολυτάρχου, Τσιάρας 5, Λαρεντζάκης, Τζιάλας 5, Παπαργυρόπουλος, Johnson 16 (3), Αγαδάκος 10, Ljubicic 10.