05/06/2011

Το πάθος όλης της ομάδας του ΠΑΟΚ στο πρόσωπο του αρχηγού Μιχάλη Γιαννακίδη

O Todor Gecevski σε μία από τις πολλές εξαιρετικές προσπάθειές του στο παιχνίδι

O Dionte Christmas αφήνει με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα στο καλάθι του Αρη

Ο ΠΑΟΚ ήταν δυνατός, ψυχωμένος και αποφασισμένος και νίκησε με 91-80 τον Αρη στο Αλεξάνδρειο, για να γυρίσει την σειρά των τελικών για την 3η θέση και την Ευρωλίγκα ξανά στο PAOK Sports Arena. Το σκορ είναι πλέον 2-2, ο ΠΑΟΚ όμως έχει ξανά το πλεονέκτημα της έδρας και πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι με τον Αρη θα γίνει στο Παλατάκι την Τετάρτη 8 Ιουνίου 2011 στις 7μ.μ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα. Εχοντας πλουραλισμό στην επίθεση (την ώρα που οι γηπεδούχοι έπαιρνα πόντους μόνο από Χαραλαμπίδη και Kashirov) ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-14 (3’40’’), με τρίποντο του Stiggers και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ ως τη λήξη της πρώτης περιόδου (23-24). Με καλάθι του Dozier ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 23-28, οι γηπεδούχοι με βολή του Bavcic ισοφάρισαν 28-28, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του και με φοβερό τρίποντο από τον Δέδα ξέφυγε και πάλι με 7 πόντους 28-35) στο 14΄30’’.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν 32-35, αλλά με νέο τρίποντο από τα 8μ. ο Δέδας έδωσαν αέρα 6 πόντων στον ΠΑΟΚ (32-38), αλλά η συνέχεια του ημιχρόνου δεν ήταν ίδια. Ο Dozier χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, οι γηπεδούχοι πήγαιναν πολύ εύκολα στη γραμμή των βολών, ήρθε και μία τεχνική ποινή προς τον πάγκο του ΠΑΟΚ και με 5 συνεχόμενους πόντους του Σλούκα ο Αρης πέρασε για πρώτη φορά (από το 1ο λεπτό) μπροστά στο σκορ (41-40) και με το συνολικό του σερί (από το 32-38) να είναι 18-4 προηγήθηκε 50-42 στο ημίχρονο.

Με τρίποντο του Χαραλαμπίδη (που έφτασε τους 22 πόντους, εκ των οποίων οι 19 ήταν από το ημίχρονο), η διαφορά πήγε στους 11 (53-42) και ο ΠΑΟΚ άρχισε την προσπάθειά του να επιστρέψει στο ματς. Οι αντιξοότητες ήταν πολλές. Ο Christmas στο μοναδικό του ίσως λάθος στο παιχνίδι έκανε λάθος και στη συνέχεια αντιαθλητικό φάουλ στον King, (55-46), ο Gecevski χρεώθηκε με τεχνική ποινή (61-51) στο 25΄, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, ούτε είχε διάθεση να τα παρατήσει. Με σερί 5-15 ως τη λήξη της τρίτης περιόδου και τον Christmas να φτάνει τους 16 πόντους, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 66-66 και το παιχνίδι ξεκινούσε και πάλι από την αρχή.

Παίζοντας με συγκεκριμένο πλάνο ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και επέβαλε το παιχνίδι του, με τον Gecevski να παίρνει την σκυτάλη από τον Christmas και με μία συγκλονιστική εμφάνιση να αλλάζει τα δεδομένα. Ο Gecevski πέτυχε τους 8 από τους πρώτους 10 πόντους του ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 70-78 και με δύο εξαιρετικές άμυνες και καλάθια από Buljan και Christmas η διαφορά πήγε στους 12 (70-82) και η νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα Δεκάλεπτα: 23-24, 50-42, 66-66, 80-91

ΑΡΗΣ: Brown 6 (1), Ταπούτος 7, King 9, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 16, Χαραλαμπίδης 28 (3), Kashirov 6, Κουμπούρας, Bavcic 1, Σλούκας 7 (1).

ΠΑΟΚ: Marshall 14, Christmas 18 (3), Αποστολίδης 2, Δέδας 8 (2), Dozier 12, Stiggers 6 (1), Buljan 6, Γιαννακίδης 5, Καλλές, Gecevski 20, Καλαμπάκας.