Αρης – ΠΑΟΚ: 73-70 και… 1-1

29/05/2011

Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 μέσα στο Αλεξάνδρειο και μαζί το πιο σημαντικό βήμα για την τελική επικράτηση και την κατάκτηση της 3ης θέσης στα Playoffs. Παρά την μεγάλη του προσπάθεια ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 73-70 από τον Αρη, η σειρά των μικρών τελικών είναι πλέον ισόπαλη 1-1. Ο ΠΑΟΚ όμως διατηρεί το πλεονέκτημα της έδρας και υποδέχεται την Τετάρτη 1η Ιουνίου 2011 στο PAOK Sports Arena τον Αρη στο τρίτο παιχνίδι της σειράς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αρη να έχει το προβάδισμα (5-0, 10-4 και 14-9), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε υπομονή στις επιλογές του στην επίθεση και με πέντε συνεχόμενους πόντους από Dozier και Γιαννακίδη ισοφάρισε (14-14) και με καλάθι του Marshall πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (18-20). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο τρίποντα από τον Christmas και ένα καλάθι του Αποστολίδη προηγήθηκε 24-28 και διατήρησε αυτή την διαφορά ως το 14ο λεπτό (28-32). Ο Αρης με 2/2 τρίποντα από Bavcic και Χαραλαμπίδη πήρε ξανά το προβάδισμα (34-32) και το παιχνίδι πήγε στον πόντο ως την λήξη του ημιχρόνου (38-38).

Σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα, όπως αποδεικνύεται και από το επιμέρους σκορ (10-11). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 40-44 με 4 συνεχόμενους πόντους του Gecevski, αλλά σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές είδαν 4ο φάουλ και μάλιστα επιθετικό στον Dozier. Ο Αρης ισοφάρισε 44-44, αλλά ο Stiggers έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με καλάθι και συμπληρωματική βολή (44-47) την μοναδική που εκτέλεσε ο ΠΑΟΚ σε όλη την τρίτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και με τρίποντο του Stiggers προηγήθηκε 50-54, αλλά ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (53-54) και λίγο αργότερα με τρίποντο του Brown οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 60-56. Η διαφορά έφτασε και στους 5 (63-58), αλλά ο Stiggers με νέο τρίποντο μείωσε 63-61 και με δύο βολές λίγο αργότερα σε 68-66. Ο Αρης προηγήθηκε 72-67 και ο Dozier με τρίποντο μείωσε 72-70, αλλά ο χρόνος που απέμενε (2,1’’) δεν  ήταν αρκετός για να γυρίσει το ματς.

Τα Δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 48-49, 73-70

ΑΡΗΣ: Brown 10 (1), Ταπούτος 6, King 2, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 20 (2), Kashirov, Κουμπούρας, Bavcic 22 (3), Σλούκας 13 (2).

ΠΑΟΚ: Marshall 10, Christmas 6 (2), Αράπης, Αποστολίδης 5, Δέδας, Dozier 16 (1), Stiggers 16 (2), Buljan, Γιαννακίδης 7 (1), Καλλές, Gecevski 10.