Το πρώτο βήμα: ΠΑΟΚ – Αρης: 76-74

26/05/2011

Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Robert Dozier

Ψυχωμένος, αποφασισμένος και δυνατός ο ΠΑΟΚ, νίκησε με 76-74 τον Αρη στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών των Playoffs, έκανε το 1-0 και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Κυριακή στο Αλεξάνδρειο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 5-0 και 10-6, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 0-10 και με τρίποντο του Χατζηβρέττα από το κέντρο του γηπέδου και στη λήξη της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν 10-16. Ο Rawle Marshall που είχε φτάσει στη Θεσσαλονίκη πριν από 30 ώρες ανέλαβε δράση στη δεύτερη περίοδο. Με δικό του τρίποντο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και πάλι (26-26) και με τρίποντα από Αποστολίδη και Δέδα ο Δικέφαλος πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 7 πόντων (33-29), λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον Dozier να έχει σταθερά καλή απόδοση ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Αρη με 47-50, ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του και με τρίποντο του Γιαννακίδη προηγήθηκε 54-50, ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν και με νέο τρίποντο του Χαραλαμπίδη από το κέντρο, μείωσαν σε 54-53.

Ο Todor Gecevski αγωνίστηκε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή και καταβεβλημένος από γαστρεντερίτιδα. Ωστόσο έκανε σπουδαία εμφάνιση και ειδικά στην τέταρτη περίοδο. Με δικό του τρίποντο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 59-55 και λίγο αργότερα με καλάθι του Marshall η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους (65-57), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Αμερικανός φόργουορντ του ΠΑΟΚ χρεώθηκε χωρίς λόγο τεχνική ποινή. Εφτασε τα 4 φάουλ και ο Αρης μπήκε ξανά στο παιχνίδι καθώς με τρίποντο του Σλούκα ισοφάρισε 65-65. Ο Gecevski με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (70-65), αλλά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το τέλος. Με τρίποντο του Bavcic ο Αρης ισοφάρισε 74-74, 16,8΄΄ πριν το τέλος, ο Marshall με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 76-74 και η άμυνα του ΠΑΟΚ λειτούργησε σωστά στην τελευταία επίθεση του αγώνα που εκδήλωσε ο Σλούκας.

Τα Δεκάλεπτα: 10-16, 36-31, 54-53, 76-74

ΠΑΟΚ: Marshall 17 (1), Christmas 5, Αποστολίδης 4 (1), Δέδας 6 (2), Dozier 17, Stiggers 4, Buljan 2, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 1, Gecevski 15 (1).

ΑΡΗΣ: Brown 24 (3), Ταπούτος 1, King 7, Χατζηβρέττας 10 (1), Χαραλαμπίδης 7 (1), Kashirov 2, Κουμπούρας, Bavcic 12 (2), Σλούκας 11 (1).