Καβάλα – ΠΑΟΚ: 62-64 και στα ημιτελικά…

04/05/2011

Το παιχνίδι μόλις έχει τελκειώσει και ο Rawle Marshall πανηγυρίζει

Ο ΠΑΟΚ νίκησε και στην Καβάλα (64-62), έκανε το 2-0 και πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ του Πρωταθλήματος Μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1, για πρώτη φορά μετά την περίοδο 1999-00. Με αυτή την νίκη η ομάδα συνέχισε την εξαιρετική πορεία που είχε διαγράψει στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και συνεχίζει πλέον, με την συμμετοχή στην ημιτελική, αλλά και στην τελική φάση των πλέι οφ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα (6-9), αλλά η Καβάλα με σερί 11-0 πήρε το προβάδισμα (17-9). Η αντίδραση του Μαρκόπουλου ήταν άμεση και ο ΠΑΟΚ μείωσε 20-17 στη λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά είχε ήδη προβλήματα με τα φάουλ. O Gecevski είχε ήδη δύο, όσα και ο Buljan που τον αντικατέστησε, ενώ στα τρία έφτασε και ο Γιαννακίδης πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από ότι στο πρώτο και προηγήθηκε 24-30 με καλάθι του Marshall, αλλά δεν κατάφερε να ανεβάσει κι άλλο την διαφορά, αν και είχε την ευκαιρία να το κάνει και η Καβάλα με νέο σερί 11-2, προηγήθηκε 35-32.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Kostov, η Καβάλα προηγήθηκε 40-36, αλλά ο Δέδας με δύο συνεχόμενα τρίποντα και 11 πόντους στην τρίτη περίοδο έδωσε στον ΠΑΟΚ τη δυνατότητα να πάρει τον έλεγχο του ματς και το προβάδισμα (51-53). Η τελευταία περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 54-58, την Καβάλα να ισοφαρίζει 60-60 (35΄), να παίρνει το προβάδισμα με 61-60 και το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Ο Marshall πέτυχε το 61-62 στα 1΄22'', ο Palacio ισοφάρισε ξανά (62-62), για να έρθει ο Stiggers με δύο βολές στα 10,6'' να διαμορφώσει το τελικό 62-64 και να δώσει την σπουδαία νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα Δεκάλεπτα: 20-17, 35-34, 51-53, 62-64
ΚΑΒΑΛΑ: Mcintosh 4, Palacio 22 (1), Kostov 10 (1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 1, Simmons 8, Γεωργάκης, Jorovic 7 (1), Καραποστόλου 2, Dedijer, Αγγελόπουλος 8.
ΠΑΟΚ: Marshall 13 (1), Christmas 3 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 13 (3), Dozier 15, Stiggers 2, Buljan 4, Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές, Gecevski 9 (1).