ΠΑΟΚ – Καβάλα: 65-61 και… 1-0

30/04/2011

O Robert Dozier πραγματοποίησε καταπληκτικό παιχνίδι

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ νίκησε 65-61 την Καβάλα για την 1η αγωνιστική της 1ης φάσης των πλέι οφ. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 και το πρώτο βήμα για την πρόκριση, καθώς χρειάζεται μία ακόμη νίκη για να περάσει στην ημιτελική φάση των πλέι οφ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την Καβάλα να έχει το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα (4-10, 7-15 και 11-18). Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του με τρίποντο του Marshall στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου (18-20) και με συνολικό σερί 11-2, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 22-20. Με καλάθι του Christmas μάλιστα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 28-24, αλλά η Καβάλα με 5 συνεχόμενους πόντους πήρε ξανά το προβάδισμα (28-29).

Το ημίχρονο έληξε 32-31 και το δεύτερο 20λεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες μαζί στο σκορ. Ο Robert Dozier πραγματοποίησε καταπληκτικό παιχνίδι και με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (42-37) στον ΠΑΟΚ, αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν ξανά (45-45). Νέα προσπάθεια από τον ΠΑΟΚ για να ξεφύγει στο σκορ με την διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 9 (57-58), αλλά η Καβάλα γύρισε ξανά το ματς και με τρίποντο του Αγγελόπουλου μείωσε στον πόντο (58-57). Dozier και Stiggers πέτυχαν κρίσιμα καλάθια, αλλά ακόμη πιο καθοριστικό ήταν το καλάθι του Gecevski στη λήξη μίας επίθεσης μόλις 3'' για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε τελικά με 65-61.

Τα Δεκάλεπτα: 18-20, 32-31, 48-45, 65-61
ΠΑΟΚ: Marshall 8 (1), Christmas 17 (1), Αποστολίδης 5, Δέδας 1, Dozier 20, Stiggers 5, Buljan 2, Γιαννακίδης, Καλλές, Gecevski 7.
ΚΑΒΑΛΑ: Mcintosh 16 (2), Palacio 6 (1), Kostov 3 (1), Παπανικολάου 5 (1), Στεφανίδης, Simmons 12, Γεωργάκης, Jorovic 5 (1), Καραποστόλου 9 (1), Dedijer, Αγγελόπουλος 5 (12).