Καβάλα – ΠΑΟΚ: 68-73

20/04/2011

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 73-68 της Καβάλας στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας και έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος Μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1, κατακτώντας παράλληλα την 3η θέση για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια. ΠΑΟΚ και Καβάλα θα συναντηθούν και πάλι στην πρώτη φάση των πλέι οφ, με τον ΠΑΟΚ να έχει το πλεονέκτημα της έδρας.

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ είχε εξασφαλίσει από το περασμένο Σάββατο την τρίτη θέση και αγωνίστηκε χωρίς τον Todor Gecevski, αλλά βρέθηκε και πίσω στο σκορ ακόμη και με διαφορά 15 πόντων, επέστρεψε στο ματς και πήρε τη νίκη... Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίρνουν διαδοχικά το προβάδισμα και τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στην δεύτερη περίοδο. Με σερί 10-0, η Καβάλα μετέτρεψε το 16-15 του πρώτου δεκαλέπτου σε 26-15 και έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Palacio, προηγήθηκε ακόμη και με 34-19, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του προπονητής του ΠΑΟΚ έπιασαν τόπο, καθώς στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μείωσε την διαφορά στους 8 (44-36) και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του.

Με πρώτο σκόρερ τον Marshall και σημαντική βοήθεια από όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν, ο ΠΑΟΚ μείωσε την διαφορά στον πόντο (52-51) στη λήξη της τρίτης περιόδου και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Christmas πήρε το προβάδισμα (64-67) το οποίο κράτησε και ως το τέλος του αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 16-15, 44-36, 52-51, 68-73
ΚΑΒΑΛΑ: Mc Intosh 6, Palacio 13, Kostov, Στεφανίδης 6, Simmons 13, Γεωργάκης 4, Jorovic 9, Καραποστόλου 4 (1), Αγγελόπουλος 13 (1).
ΠΑΟΚ: Marshall 27 (2), Christmas 8 (2), Αράπης, Αποστολίδης, Δέδας 8 (2), Dozier 9, Stiggers 14 (2), Buljan 5, Καλλές 2.