ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου: 66-56 και 3η θέση

16/04/2011

Την 3η θέση της κανονικής περιόδου εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ, μετά την σπουδαία νίκη που πέτυχε με 66-56 επί του Κολοσσού Ρόδου στο PAOK Sports Arena και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με σερί 10-0, προηγήθηκε 10-3 και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, ορισμένες κακές επιλογές της ομάδας, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ με 27-32. Ο Stiggers με τρίποντο μείωσε στο 30-32 του ημιχρόνου και ξεκίνησε ένα σερί εύστοχων σουτ από τα 6.75μ. για τον ΠΑΟΚ, που πέτυχε 18 πόντους στην Τρίτη περίοδο, όλους με τρίποντα!

Ο ΠΑΟΚ είχε 6/12 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, καθώς προηγήθηκε 48-38 του Κολοσσού στο τέλος της τρίτης περιόδου, έχοντας πλέον τον πλήρη έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα. Ο Dante Stiggers πραγματοποίησε το καλύτερό του παιχνίδι με την φανέλα του ΠΑΟΚ με 20 πόντους και 5/6 τρίποντα, ο Todor Gecevski είχε 12 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Robert Dozier πρόσθεσε ένα ακόμη "double double" με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Γιώργος Δέδας εκτός από τους 11 πόντους που σημείωσε, έπαιξε καταπληκτική άμυνα στον πιο επικίνδυνοι παίκτη των αντιπάλων Πατ Καλάθη. Και ο ΠΑΟΚ έφτασε στην σπουδαία, όσο και δίκαιη νίκη...

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 30-32, 48-38, 66-56
ΠΑΟΚ: Marshall 9 (1), Christmas, Αράπης, Αποστολίδης 2, Δέδας 11 (3), Dozier 12, Stiggers 20 (5), Buljan, Καλλές, Gecevski 12 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Καλάθης 15 (2), Καυκής 2, Jordan 2, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 10, Χαρίσης 7, Τσάμης 2, Παππάς 5, Golemac 8 (1), Γεωργαλής 2, Ivanovic 3 (1).