Περιστέρι – ΠΑΟΚ: 77-72

13/04/2011

O Dionte Christmas έκανε το ντεμπούτο του στο Ελληνικό Πρωτάθλημα

Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Αθήνα από το Περιστέρι με 77-72 σε αγώνα για την 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1. Ο ΠΑΟΚ παρά την ήττα του παρέμεινε μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα δυναμικά και προηγήθηκε 0-6, αλλά αυτό ήταν και το μοναδικό σημείο στο παιχνίδι που είχε το προβάδισμα. Το Περιστέρι απάντησε με σερί 15-2 και πήρε το προβάδισμα με 15-8, εκμεταλλευόμενο τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ, αλλά και μία τεχνική ποινή! Ο ΠΑΟΚ μείωσε 18-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά η αστοχία της ομάδας στα τρίποντα και τα πολλά λάθη, είχαν ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν με διαφορά 12 πόντων (39-27) στο ημίχρονο.

Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μειώσει την διαφορά δεν ολοκληρώθηκε, αφού μπορεί ο ΠΑΟΚ να έριξε την διαφορά στους 5 (50-45), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν και πάλι (68-54). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για να γυρίσει το σκορ, έχοντας πλέον βρει τρόπο να απειλήσει και από μακριά. Μείωσε ακόμη και στους 3 πόντους (73-70), αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Το ντεμπούτο τους με την φανέλα του ΠΑΟΚ έκαναν στο σημερινό παιχνίδι ο Dionte Christmas και ο Zvonko Buljan.

Τα Δεκάλεπτα: 18-14, 39-27, 56-45, 77-72
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Β. Μάντζαρης 10 (1), Woodward 5 (1), Παπανικολάου 20 (3), Αν. Μάντζαρης, Scott 9 (1), Πέτρουλας 11 (3), Looby 3, Mocnik 3.
ΠΑΟΚ: Marshall 13 (3), Christmas 18 (2), Αποστολίδης 2, Δέδας, Dozier 6, Stiggers 11 (1), Buljan 11 (1), Καλλές, Gecevski 11.