Πανελλήνιος – ΠΑΟΚ: 62-63

19/03/2011

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 63-62 του Πανελληνίου στη Λαμία και συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1. Με την νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ ανέβηκε πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας και συνεχίζει με δύο εντός έδρας παιχνίδια (με Μαρούσι και Ηλυσιακό) στις επόμενες δύο αγωνιστικές.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 4-12, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση του Marshall και Gecevski από το ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά (16-18) με τη λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά μπροστά στο σκορ πέρασαν λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με τρίποντο του Bailey (34-32). Με καλάθι του Smith ο Πανελλήνιος συμπλήρωσε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε 36-32, αλλά ο Αποστολίδης με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 35-32 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο του ΠΑΟΚ, που βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους (51-41). Για να φτάσει ως εκεί το παιχνίδι, χρειάστηκε να χρεωθεί με αντιαθλητικό φάουλ ο Marshall και με τεχνική ποινή ο μάνατζερ του ΠΑΟΚ Τέλης Ζουρνατσίδης. Σε μία επίθεση ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -7 (42-37) και καθώς πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 25΄, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά έχοντας και τον έλεγχο στο παιχνίδι.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε στην τέταρτη περίοδο και ήταν δυναμική. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέταρτο κράτησε στους 11 τον Πανελλήνιο, εκ των οποίων οι 3 ήταν με τρίποντο στη λήξη. Ο Marshall που είχε εκνευριστεί στην τρίτη περίοδο ανέβασε στροφές, ο Γιαννακίδης πέτυχε 2 καθοριστικά τρίποντα, ο Stiggers βοήθησε στο ντεμπούτο του με την φανέλα του ΠΑΟΚ κάνοντας κι ένα εξαιρετικό κλέψιμο στον Bailey σε καθοριστικό σημείο του αγώνα, Δέδας, Dozier και Καλλές βοήθησαν σημαντικά και ήρθε η σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ, που με σερί 0-15, από το -9 (54-45), βρέθηκε στο +6 (54-60) και καθάρισε το ματς.

Τα Δεκάλεπτα: 16-18, 36-35, 51-43, 62-63
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 12 (1), Παπαμακάριος 14 (4), Bailey 9 (1), Καλαϊτζής 7 (2), Krabbenhoft 1, Smith 14 (2), Καραθανάσης, Σκλάβος, Scepanovic, Francis 5, Ostojic.
ΠΑΟΚ: Marshall 19 (1), Αποστολίδης 7 (1), Δέδας 2, Dozier 6, Stiggers 7, Γιαννακίδης 10 (2), Καλλές, Gecevski 12 (3).