Ικαρος Καλλιθέας – ΠΑΟΚ: 64-76

27/02/2011

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποχωρούν από το γήπεδο της Γλυφάδας, έχοντας πετύχει μία πολύ σημαντική νίκη

Σπουδαία εκτός νίκη πέτυχε στην Αθήνα ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 76-64 του Ικαρου Καλλιθέας, για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1. Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε όλα τα εμπόδια που είχε μπροστά του και την ελλιπή προετοιμασία όλης της εβδομάδας που προηγήθηκε και ανέβηκε πλέον στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με το Μαρούσι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ικαρο να έχει το προβάδισμα και τον ΠΑΟΚ να παίρνει για πρώτη φορά την πρωτοπορία στο σκορ με τον Dozier (11-12). Οι γηπεδούχοι ωστόσο προηγήθηκαν 19-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και με συνολικό σερί 11-0, έφτασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (24-14). Με συνεχόμενες βολές από Marshall και Gray, ένα τρίποντο του Δέδα, αλλά και με τον Καλλέ στην πεντάδα, ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (32-32), ενώ ο Gecevski ήταν αυτός που με δικό του καλάθι έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (32-35) με την λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 6 πόντων (36-42 με τρίποντο του Marshall), αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, προηγήθηκαν 49-47 και 51-51, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 51-51 στη λήξη της τρίτης περιόδου και έδειξε ανώτερος σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο. Ξεκίνησε με σερί 0-7 και προηγήθηκε 51-58, με νέο τρίποντο του Marshall προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12 πόντους (58-70) και έχοντας πλέον τον πλήρη έλεγχο του ματς, εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε σε μία σπουδαίας σημασίας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 32-35, 51-51, 64-76
ΙΚΑΡΟΣ: Harris 14 (1), Αγαδάκος, Φαλέκας, Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Thompson 14, Καλαμπόκης 15 (1), Djikanovic 2, McAlarney 11 (2), Κερασοβίτης, Κατούφας, Krasic 6 (2).
ΠΑΟΚ: Marshall 22 (2), Αράπης, Αποστολίδης 2, Δέδας 12 (2), Dozier 8, Gray 16 (1), Γιαννακίδης 2, Καλλές 6, Gecevski 8.