ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: 73-80

13/02/2011

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στην Αθήνα με 80-73 της ΑΕΚ, σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε 23-9 μόλις στο 7ο λεπτό και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασε την διαφορά και στους 17 πόντους (37-20 στο 15ο λεπτό και 40-23 στο 17ο). Η ΑΕΚ έκανε προσπάθεια να μειώσει και έριξε την διαφορά (42-31), αλλά ο Justin Gray με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 45-31.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα, ακόμη και σε εκείνα τα χρονικά σημεία του αγώνα, όπου η ΑΕΚ πίεσε και μείωσε την διαφορά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε και ψυχραιμία και συγκέντρωση για να φτάσει σε μία δίκαιη και καθαρή νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 15-28, 31-45, 45-56, 73-80.
ΑΕΚ: Castle 8, Kohadarevic 15, Νικολαΐδης 20 (5), Παπανικολάου, Hart 5, Ντικούδης 11 (1), Δορκοφίκης 6, Καλλινικίδης, Curry 2, Mandic 8 (1).
ΠΑΟΚ: Marshall 18 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 12 (3), Dozier 12, Gray 17 (2), Παπαδόπουλος 6, Γιαννακίδης, Gecevski 13, Καλαμπάκας.