ΠΑΟΚ – Αρης: 79-74

05/02/2011

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 79-74 του Αρη, στο άδειο PAOK Sports Arena. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και είχε το προβάδισμα στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια που είχε να αντιμετωπίσει, όπως η απουσία του κόσμου, αλλά και του Mc Grath και φυσικά την ελλιπή προετοιμασία στη διάρκεια της εβδομάδας.

Με οδηγούς τους Rawle Marshall και Λάζαρο Παπαδόπουλο, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα από την αρχή ως το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-7 στα μισά της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Marshall, αλλά ο Αρης ισοφάρισε 15-15 στο 10΄ και με βολή του Borovnjak πέρασε μπροστά στο σκορ με 15-16 για πρώτη και μοναδική φορά στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 13-0 και προηγήθηκε 28-16 και λίγο αργότερα με 32-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 1-13 και μείωσαν την διαφορά στον πόντο (33-32) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ από τα μισά της τρίτης περιόδου και μετά, αύξησε και πάλι την διαφορά και με τρίποντο του Gray έφτασε στο +15 (57-42) στο 27΄. Τελικά η διαφορά έπεσε στους 10 (64-54) στο 30΄και παρά το γεγονός ότι μέχρι το 35΄ η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέλος. Ο Αρης μείωσε ακόμη και στον πόντο (72-71), αλλά ένας κλέψιμο του Marshall και τα επιθετικά ριμπάουντ του Παπαδόπουλου, έδωσαν στην ομάδα την δίκαιη και καθαρή νίκη, που έχει και την μεγαλύτερη σημασία, ακόμη κι αν δεν καλύφθηκε η διαφορά των 13 πόντων από τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Τα Δεκάλεπτα: 15-15, 33-32, 64-54, 79-74
ΠΑΟΚ: Marshall 26 (3), Αποστολίδης, Δέδας 4, Dozier 4, Gray 13 (2), Παπαδόπουλος 21 (10 ριμπ.), Γιαννακίδης, Καλλές, Gecevksi 11.
ΑΡΗΣ: Brown 7, Ταπούτος 19 (1), Tucker 10, Χατζηβρέττας 5 (1), Χαραλαμπίδης 7 (2), Σκορδίλης, Borovnjak 5, Σλούκας 12, Thomas 9.