ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 61-84

22/01/2011

Με ήττα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Η ήττα μάλιστα με 61-84 από τον πρωταθλητή Ελλάδας Παναθηναϊκό, ήταν και η πρώτη εντός έδρας για τον ΠΑΟΚ στο φετινό Πρωτάθλημα Μπάσκετ ΟΠΑΠ της Α1.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πήρε από την αρχή του ματς το προβάδισμα και δεν το έχασε ως το τέλος. Βοήθησαν σε αυτό οι ιδιαίτερες συνθήκες του αγώνα, που διεξήχθη σε άδειο γήπεδο, αλλά και στην απουσία του Donnie McGrath. Ο Αμερικανός γκαρντ υποβλήθηκε σε επιτυχή επέμβαση στους προσαγωγούς στη Γερμανία, επέστρεψε στη Θεσσαλονίκη, αλλά αργεί ακόμη η επιστροφή του. Ο ΠΑΟΚ που βρέθηκε να χάνει 7-17 από το 6ο λεπτό, προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Ο Παναθηναϊκός με πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε 22-44, αλλά με σερί 11-2, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 33-46 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 0-7 στο δεύτερο ημίχρονο και η διαφορά έφτασε ξανά στους 20 (33-53), ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι, αλλά κατάφερε να μειώσει 42-53, πριν το 44-58 του 30ου λεπτού. Ο ΠΑΟΚ έκανε σημαντική προσπάθεια για να επιστρέψει στο σκορ, αλλά τα μακρινά σουτ του Sato, κράτησαν την διαφορά στο σκορ και τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα:΅12-23, 33-46, 44-58, 61-84
ΠΑΟΚ: Marshall 5, Αράπης 3 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 10 (2), Dozier 4, Gray 6, Παπαδόπουλος 11, Γιαννακίδης 5, Καλλές, Gecevski 12, Καλαμπάκας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Περπέρογλου 8, Batiste 11, Φώτσης 2, Sato 12 (2), Nicholas 14 (4), Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 14 (3), Βουγιούκας 11, Καλάθης 3, Μπόγρης, Καϊμακόγλου 2, Ζούμπος.