ΠΑΟΚ – Καβάλα: 92-55

15/01/2011

O Robert Dozier αφήνει εντυπωσιακά την μπάλα στο καλάθι της Καβάλας

Η στατιστική του αγώνα

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο ΠΑΟΚ τον πρώτο γύρο του Πρωταθλήματος Μπάσκετ ΟΠΑΠ, μετά την επιβλητική νίκη του με 92-55 επί της Καβάλας. Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών και ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον τραυματία Donnie McGrath, πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, διατήρησε το αήττητο στο PAOK Sports Arena και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με απολογισμό 7 νίκες και 6 ήττες.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και μόλις στο τέταρτο λεπτό με «γκολ-φάουλ» του Παπαδόπουλου η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (12-2). Με τον Gecevski να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και να πετυχαίνει 15 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 22 πόντων (44-22) και στην τρίτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Marshall.

Ο Αμερικανός που είχε μόλις δύο πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε 11 στο τρίτο δεκάλεπτο και έκοψε κάθε προσπάθεια της Καβάλας να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 50-35 με τρίποντο του Jorovic, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός και αφού προηγήθηκε 68-49 στο 30΄, εκτόξευσε την διαφορά στα ύψη στην τέταρτη περίοδο, όπου δέχθηκε μάλιστα μόλις 6 πόντους! Με επιμέρους σκορ 24-6, ο Σούλης Μαρκόπουλος είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο και στους 11 παίκτες που είχε στη διάθεσή του και να φτάσει ο ΠΑΟΚ στην πιο άνετη εφετινή του νίκη. Η μέγιστη διαφορά ήταν 39 πόντοι (92-53).

Ο ΠΑΟΚ υπερίσχυσε σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής, με πιο χαρακτηριστικά στοιχεία την ευστοχία του στις βολές (83% με 20/24) και στα δίποντα (59% με 27/46), την υπεροπλία στα ριμπάουντ (46 έναντι 25), αλλά και το απόλυτο στους αιφνιδιασμούς (11/11).

Τα Δεκάλεπτα: 22-12, 46-26, 68-49, 92-55
ΠΑΟΚ: Marshall 13 (1), Αράπης 2, Αποστολίδης 9 (1), Δέδας 7 (1), Dozier 12, Gray 10 (1), Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης 2, Καλλές 4, Gecevski 18 (2), Καλαμπάκας 2.
ΚΑΒΑΛΑ: Mc Intosh 8, Palacio 13, Kostov 2, Huff 2, Παπανικολάου, Simmons 16, Γεωργάκης, Jorovic 14 (2), Καραποστόλου, Αγγελόπουλος.