Κολοσσός Ρόδου – ΠΑΟΚ: 71-66

12/01/2011

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 71-66 από τον Κολοσσό Ρόδου στο Βενετόκλειο για την 12η αγωνιστική της Α1, μετά από συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ (22-12, 23-14 στο 10 και 25-14 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου), αλλά παίζοντας καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση επέστρεψε στο παιχνίδι.

Με τρίποντο του Marshall ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά 35-35, αλλά στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 37-35. Ο Κολοσσός ξέφυγε και πάλι στο σκορ (44-35 με τρίποντο του Golemac), αλλά ο ΠΑΟΚ κάλυψε και πάλι την διαφορά (44-42 στο 25΄ με τρίποντο του Gray) και έκανε την αντεπίθεσή του στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Με τρίποντο του Αποστολίδη ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 54-54 στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου και με τρίποντο του Δέδα, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (57-59). Παπαδόπουλος και Gecevski έκαναν καλή δουλειά κάτω από τα καλάθια και με καλάθι του αρχηγού της ομάδας, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 61-58. Οι γηπεδούχοι ωστόσο πήραν ξανά το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-35, 54-51, 71-66