Ηλυσιακός – ΠΑΟΚ: 66-77

05/01/2011

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν την σπουδαία νίκη επί του Ηλυσιακού

Η στατιστική του αγώνα

Με νίκη ξεκίνησε τους επίσημους αγώνες του για το 2011 ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 77-66 του Ηλυσιακού στο κλειστό γήπεδο των Ιλισίων. Αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 και σημειώθηκε μετά από την πολύ καλή αγωνιστική παρουσία της ομάδας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το χειρότερο σημείο της ομάδας σε όλο το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με ευστοχία στα τρίποντα (5/8 σε αυτό το διάστημα) προηγήθηκε 22-10, αλλά η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Παρά το γεγονός ότι εκτός μάχης ήταν ο Donnie McGrath και ο Robert Dozier χρεώθηκε με το ξεκίνημα του αγώνα με δύο φάουλ, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 24-17 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και με πλουραλισμό στην επίθεση, πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 40-33, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Δέδα να έχει ήδη 9 πόντους με 3 τρίποντα και σημαντική βοήθεια από τον Gray, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 43-37 στο ημίχρονο και ανέβασε στροφές στη συνέχεια.

Με τον Rawle Marshall να ανεβάζει την απόδοσή του και να δίνει και αυτός λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ άνοιξε την διαφορά και προηγήθηκε ακόμη και με +16 (41-57 στο 29΄), έχοντας πλέον τον πλήρη έλεγχο στην εξέλιξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 47-62 στο 30΄ και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή των 18 πόντων (49-67). Οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, μείωσαν 61-69, αλλά μέχρι εκεί, καθώς οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ψύχραιμοι και κράτησαν την σπουδαία νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 24-17, 37-43, 47-62, 66-77.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καρύδας, Webb 11 (3), Κυρίτσης 14 (2), Χατζής 9 (1), Παπαντωνίου, Todic 2, Κασελάκης 4, Baxter 13 (2), Γαλιώτος 4, Prowell 8, Grant 1.
ΠΑΟΚ: Marshall 19 (2), Αποστολίδης 7 (1), Δέδας 14 (4), Dozier 4, Gray 16 (1), Παπαδόπουλος 10, Γιαννακίδης, Gecevski 7, Καλαμπάκας.