Μαρούσι – ΠΑΟΚ: 81-76 στην παράταση…

19/12/2010

Στην παράταση και στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Ο ΠΑΟΚ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να κερδίσει το παιχνίδι, αλλά τα προβλήματα που προέκυψαν στη διάρκεια του αγώνα με τον τραυματισμό του Dozier (και τις ενοχλήσεις του McGrath από την τενοντίτιδα), τα φάουλ με τα οποία χρεώθηκε ο Παπαδόπουλος στο ξεκίνημα της παράτασης και οι χαμένες βολές είχαν ως αποτέλεσμα την ήττα με 81-76.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται 22-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Σο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το Μαρούσι ξέφυγε 27-23 με τρίποντο του Weeden και λίγο αργότερα με 33-27 με καλάθι του Γκαγκαλούδη, αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Marshall μείωσε 39-38 στη λήξη του ημιχρόνου. Το πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ ήταν ότι έχασε τον Dozier που τραυματίστηκε και έμεινε στον πάγκο ως το τέλος του αγώνα.

Με το Justin Gray να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 54-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στην τέταρτη περίοδο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 66-69, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Marshall και Gray πέτυχε και τους επτά πόντους του ΠΑΟΚ στο σερί 7-0 που έφερε το παιχνίδι στα ίσα (66-66) και το οδήγησε στην παράταση, ενώ ο Gray αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Στο ξεκίνημα της παράτασης ο ΠΑΟΚ έχασε και τον Παπαδόπουλο που χρεώθηκε πολύ γρήγορα και χωρίς... σκέψη με άλλα δύο φάουλ και αποβλήθηκε. Ωστόσο μέχρι και ενάμισι λεπτό πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ (74-74 με τρίποντο του Gray). Ο Κόμματος με τρίποντο διαμόρφωσε το 77-74, ο Gecevski αστόχησε σε δύο βολές, νέο καλάθι από τον Κόμματο για το 79-74 και οι όποιες προσπάθειες έγιναν στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξαν το αποτέλεσμα.

Τα Δεκάλεπτα: 22-19, 39-38, 54-55, 66-66 (καν. αγώνας), 81-76 (παράταση)
ΜΑΡΟΥΣΙ: Bojic 8, ΝΟέας, Bagaric 17, Ακεψιμαΐδης, Huertas 4, Χαριτόπουλος, Γκαγκαλούδης 14 (1), Βαβάτσικος, Weeden 15 (3), KOjadinovic 6 (1), Σιαμανδούρας, Κόμματος 17 (1).
ΠΑΟΚ: Marshall 17 (1), McGrath 2, Αποστολίδης, Δέδας 4, Dozier 6, Gray 25 (3), Παπαδόπουλος 18, Γιαννακίδης, Καλλές, Gecevski 4.